WPeMatico 2.0 - en to ro_RO translation catalogue (1615 entries)

en: Add-ons
ro_RO: Add-on-uri

en: WPeMatico Add-ons
ro_RO: Add-on-uri WPeMatico

en: Extensions
ro_RO: Extensii

en: Icon
ro_RO: Pictogramă

en: Add On
ro_RO: Adăugare pe

en: Description
ro_RO: Descriere

en: Installed
ro_RO: Instalat

en: Purchase
ro_RO: Cumpărare

en: See details and prices on etruel's store
ro_RO: Vezi detalii si preturi la magazinul lui etruel

en: Locally
ro_RO: Local

en: Go to plugin URI
ro_RO: Salt la URI-ul plugin

en: Go to purchase on the etruel's store
ro_RO: Du-te la cumpărare pe magazinul lui etruel

en: Go to %s WebPage
ro_RO: Deplasare la %s WebPage

en: Open %s WebPage in new window.
ro_RO: Deschidere %s WebPage în fereastră nouă.

en: Details
ro_RO: Detalii

en: Dismiss this notice.
ro_RO: Demitere acest anunţ.

en: Type some feed URL.
ro_RO: Tastaţi un URL de alimentare.

en: Type some new Feed URL/s.
ro_RO: Tastaţi unele noi URL/s Feed.

en: Running Campaign...
ro_RO: Rulare campanie ...

en: Save before Run Campaign
ro_RO: Salvare înainte de rulare campanie

en: Save before to execute this action
ro_RO: Salvare înainte de a executa această acţiune

en: Are you sure you want to reset this campaign?
ro_RO: Sunteţi sigur că doriţi să resetaţi această campanie?

en: Are you sure you want to delete hash code for duplicates of this campaign?
ro_RO: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi codul hash pentru duplicate ale acestei campanii?

en: Wizard
ro_RO: Vrăjitor

en: Loading...
ro_RO: Încărcare ...

en: Update Campaign to save changes.
ro_RO: Actualizare Campanie pentru a salva modificările.

en: Campaign Description
ro_RO: Descriere campanie

en: Here you can write some observations.
ro_RO: Aici puteţi scrie câteva observaţii.

en: on Title
ro_RO: la Titlu

en: Case sensitive
ro_RO: Minuscule

en: To Category:
ro_RO: Categorie:

en: Delete this item
ro_RO: Ştergere acest articol

en: Select category
ro_RO: Selectaţi categoria

en: Please refresh your browser and try again.
ro_RO: Vă rugăm reîmprospătaţi browser-ul şi încercaţi din nou.

en: There's an error with the supplied RegEx expression in word: %s
ro_RO: Există o eroare cu expresia RegEx furnizate în word: %s

en: There's an error with the supplied RegEx expression in ReWrite: %s
ro_RO: Există o eroare cu expresia RegEx furnizată în ReWrite: %s

en: At least one feed URL must be filled.
ro_RO: Cel puţin un URL de alimentare trebuie să fie umplut.

en: Feed %s could not be parsed. (SimplePie said: %s)
ro_RO: Alimentarea %s nu a putut fi parsată. (SimplePie a spus: %s)

en: Feed %s could not be parsed because has an space in url.
ro_RO: Alimentarea %s nu a putut fi parsată deoarece are un spaţiu în url.

en: Campaign Type
ro_RO: Tip campanie

en: Campaign Posts Format
ro_RO: Format postări campanie

en: Campaign Categories
ro_RO: Categorii de campanie

en: Tags generation
ro_RO: Generare taguri

en: Send log
ro_RO: Trimite log

en: Feeds for this Campaign
ro_RO: Alimentări pentru această campanie

en: YouTube feeds for this Campaign
ro_RO: Alimentări YouTube pentru această Campanie

en: bbPress Forums Options
ro_RO: Opţiuni de forumuri bbPress

en: XML Campaign Type
ro_RO: Tip de campanie XML

en: Options for this campaign
ro_RO: Opţiuni pentru această campanie

en: Schedule Cron
ro_RO: Planificare Cron

en: Options for images
ro_RO: Opţiuni pentru imagini

en: Options for audios
ro_RO: Opţiuni pentru audios

en: Options for videos
ro_RO: Opţiuni pentru videoclipuri

en: Duplicate controls
ro_RO: Controale duplicate

en: Post Template
ro_RO: Şablon de postare

en: Word to Category options
ro_RO: Opţiuni cuvânt la categorie

en: Rewrite options
ro_RO: Opţiuni rescriere

en: Feed URL
ro_RO: URL alimentare

en: Open URL in a new browser tab
ro_RO: Deschidere URL într-o filă de browser nouă

en: Stop and deactivate this campaign
ro_RO: Opriţi şi dezactivaţi această campanie

en: Start/Activate Campaign Scheduler
ro_RO: Pornire/Activare planificator de campanie

en: Break fetching and restore campaign
ro_RO: Campanie de aducere şi restaurare întrerupere

en: Run Once
ro_RO: Rulare o dată

en: Next Run:
ro_RO: Rulare următoare:

en: Last Runtime:
ro_RO: Ultimul runtime:

en: Taken time:
ro_RO: Timp dus:

en: sec.
ro_RO: SEC.

en: Last Fetched:
ro_RO: Ultimul adus:

en: Fetched Totals:
ro_RO: Totaluri aduse:

en: Reset post count
ro_RO: Resetare număr post

en: Delete hash code for duplicates
ro_RO: Ştergere cod hash pentru duplicate

en: See last log. (Open a PopUp window)
ro_RO: Vedeţi ultimul istoric. (Deschidere fereastră de popup)

en: Preview Campaign
ro_RO: Previzualizare campanie

en: Feed Fetcher (Default)
ro_RO: Fetcher de alimentare (Implicit)

en: bbPress Forums
ro_RO: Forumuri de Presă

en: Replaces words or phrases by other that you want or turns into link.
ro_RO: Înlocuieşte cuvintele sau frazele prin alte care doriţi sau se transformă în legătură.

en: Origin:
ro_RO: Origine:

en: Title
ro_RO: Titlu

en: Rewrite to:
ro_RO: Rescris de:

en: ReLink to:
ro_RO: Relega la:

en: Add more
ro_RO: Adăugaţi mai multe

en: Assigning categories based on content words.
ro_RO: Asignarea categoriilor bazate pe cuvinte de conţinut.

en: Only assign one category to each post.
ro_RO: Numai atribui o categorie la fiecare post.

en: The category of the word most counted in the content. Deactivate to use the first word found.
ro_RO: Categoria de cuvânt cel mai numărat în conţinut. Dezactivaţi pentru a utiliza primul cuvânt găsit.

en: Modify, manage or add extra content to every post fetched.
ro_RO: Modificaţi, gestionaţi sau adăugaţi conţinut suplimentar la fiecare post adus.

en: Use custom posts template
ro_RO: Utilizare şablon de postări personalizate

en: Allowed tags
ro_RO: Taguri permise

en: Click to Show/Hide the examples
ro_RO: Faceţi clic pentru a afişa/Ascunde exemplele

en: Click here to see more info of the template feature.
ro_RO: Faceţi clic aici pentru a vedea mai multe informaţii despre caracteristica şablon.

en: Supported tags
ro_RO: Taguri suportate

en: A tag is a piece of text that gets replaced dynamically when the post is created. Currently, these tags are supported:
ro_RO: Un tag este o bucată de text care se înlocuieşte dinamic când este creat postul. În prezent, aceste taguri sunt suportate:

en: The feed item title.
ro_RO: Titlul articolului de alimentare.

en: The parsed post content.
ro_RO: Conţinutul postării parsate.

en: The feed item description.
ro_RO: Descrierea articolului de alimentare.

en: Put the featured image on content.
ro_RO: Puneţi imaginea caracteristică pe conţinut.

en: The feed item author.
ro_RO: Autorul articolului de alimentare.

en: The feed item author link (If exist).
ro_RO: Legătura autor articol de alimentare (Dacă există).

en: The feed item permalink.
ro_RO: Articolul de alimentare este scris.

en: The feed URL.
ro_RO: URL-ul alimentării.

en: The feed title.
ro_RO: Titlul alimentării.

en: The description of the feed.
ro_RO: Descrierea alimentării.

en: The feed's logo image URL.
ro_RO: URL-ul imaginii emblemei pentru alimentare.

en: This campaign title
ro_RO: Acest titlu de campanie

en: This campaign ID.
ro_RO: Acest ID de campanie.

en: The date of the post item.
ro_RO: Data articolului post.

en: The time of the post item.
ro_RO: Ora articolului post.

en: Examples:
ro_RO: Exemple:

en: If you want to add a link to the source at the bottom of every post and the author, the post template would look like this:
ro_RO: Daca doriti sa adaugati un link catre sursa din partea de jos a fiecarui post si a autorului, template-ul de post ar arata cam asa:

en: Go to Source
ro_RO: Salt la sursă

en: will be replaced with the feed item content
ro_RO: va fi înlocuit cu conţinutul articolului de alimentare

en: by the source feed item URL, which makes it a working link and
ro_RO: de către URL-ul de articol de alimentare sursă, ceea ce face ca o legătură de lucru şi

en: with the original author of the feed item.
ro_RO: cu autorul original al articolului de alimentare.

en: Also you can add a gallery with three columns with all thumbnails images clickables at the bottom of every content, but before source link and author name, the post template would look like this:
ro_RO: De asemenea, puteţi adăuga o galerie cu trei coloane cu toate imaginile miniaturi clickabile în partea de jos a fiecărui conţinut, dar înainte de link-ul sursă şi numele autorului, şablonul de post ar arăta astfel:

en: it's a WP shortcode for insert a gallery into the post.  You can use any shortcode here; will be processed by Wordpress.
ro_RO: este un defect WP pentru a introduce o galerie în post.  Puteţi utiliza orice cod de shortcode aici; va fi procesat de Wordpress.

en: Don't use general Settings
ro_RO: Nu utilizați Setările generale

en: Store images locally.
ro_RO: Stocaţi imagini local.

en: Attach Images to posts.
ro_RO: Ataşaţi imagini în posturi.

en: Remove link to source images
ro_RO: Înlăturare legătură la imagini sursă

en: Set first image in content as Featured Image.
ro_RO: Setaţi prima imagine în conţinut ca Imagine Featured.

en: Use Featured Image from URL.
ro_RO: Utilizare Imagine Featured din URL.

en: Enable featured image selector.
ro_RO: Activaţi selectorul de imagini.

en: Index to featured
ro_RO: Index de prezentat

en: If no exist index
ro_RO: Dacă nu există index

en: Remove Featured Image from content.
ro_RO: Înlăturaţi imaginea Featured din conţinut.

en: Use custom upload.
ro_RO: Utilizaţi încărcarea personalizată.

en: Store audios locally.
ro_RO: Magazin audios local.

en: Attach Audios to posts.
ro_RO: Ataşaţi Audios la postări.

en: Remove link to source audios
ro_RO: Înlăturare legătură la audios sursă

en: Store videos locally.
ro_RO: Stocaţi videoclipuri local.

en: Attach Videos to posts.
ro_RO: Ataşaţi video-uri la postări.

en: Remove link to source videos
ro_RO: Înlăturare legătură la videoclipuri sursă

en: Deactivate duplicate controls.
ro_RO: Dezactivaţi controalele duplicate.

en: NOTE: If disable both controls, all items will be fetched again and again... and again, ad infinitum.  If you want allow duplicated titles, just activate "Allow duplicated titles".
ro_RO: NOTĂ: Dacă dezactivaţi ambele elemente de control, toate articolele vor fi aduse din nou şi din nou ... şi din nou, ad infinitum.  Dacă doriţi să permiteţi titluri duplicate, activaţi doar "Permite titluri duplicate".

en: Allow duplicates titles.
ro_RO: Permitere duplicate titluri.

en: Allow duplicates hashes. (Not Recommended)
ro_RO: Permite duplicate hash-uri. (Nerecomandat)

en: Add an extra duplicate filter by source permalink in meta field value.
ro_RO: Adăugaţi un filtru duplicat suplimentar după sursa meta în valoarea de câmp meta.

en: Continue Fetching if found duplicated items.
ro_RO: Continuaţi cu Fetching dacă aţi găsit articole duplicate.

en: Max items to create on each fetch.
ro_RO: Max articole de creat pe fiecare aducere.

en: Order feed items by Date before process.
ro_RO: Comandaţi articolele de alimentare după Date înainte de proces.

en: Use feed item date.
ro_RO: Utilizare dată articol de alimentare.

en: Force item date.
ro_RO: Dată articol forţare.

en: Pingbacks y trackbacks.
ro_RO: Pingback-uri y trackback-uri.

en: Convert character encoding to UTF-8.
ro_RO: Convertiţi codarea caracterelor la UTF-8.

en: Comments options:
ro_RO: Opţiuni comentarii:

en: Author:
ro_RO: Autor:

en: Fill Excerpt with item description field.
ro_RO: Completaţi câmpul de descriere articol cu descrierea articolului.

en: Strip All HTML Tags
ro_RO: Bandă toate tagurile HTML

en: Strip links from content.
ro_RO: Fâşie legături de la conţinut.

en: Strip
ro_RO: Benzi

en: If you do not select an option, it will be assumed that all of them are selected..
ro_RO: Dacă nu selectaţi nicio opţiune va fi luată ca şi cum aţi selectat toate.

en: Post Content Unfiltered.
ro_RO: Postaţi conţinut nefiltrat.

en: Post title links to source.
ro_RO: Postaţi legăturile de titlu la sursă.

en: Feature deactivated on Settings. Needs Metadata.
ro_RO: Caracteristică dezactivată pe Setări. Necesită Metadate.

en: Copy the permalink from the source.
ro_RO: Copiaţi cei de la sursă din sursă.

en: Avoid search redirection to source permalink.
ro_RO: Evitaţi redirecţionarea căutării la sursa de lucru.

en: Every 5 minutes
ro_RO: La fiecare 5 minute

en: Every 15 minutes
ro_RO: La fiecare 15 minute

en: Once per hour
ro_RO: O dată pe oră

en: Every 3 hours
ro_RO: La fiecare 3 ore

en: Every 6 hours
ro_RO: La fiecare 6 ore

en: Every 12 hours
ro_RO: La fiecare 12 ore

en: Every day at 3 o'clock
ro_RO: În fiecare zi la ora 3

en: Activate scheduling
ro_RO: Activa programare

en: Working as %s job schedule:
ro_RO: De lucru ca %s treabă de program:

en: Next runtime:
ro_RO: Runtime următoare:

en: Preselected schedules.
ro_RO: Planificări preselectate.

en: Select an option to change the values.
ro_RO: Selectaţi o opţiune pentru a modifica valorile.

en: Minutes:
ro_RO: Minute:

en: Any
ro_RO: Orice (*)

en: Hours:
ro_RO: Ore:

en: Days:
ro_RO: De zile:

en: Months:
ro_RO: Luni:

en: January
ro_RO: Ianuarie

en: February
ro_RO: Februarie

en: March
ro_RO: Martie

en: April
ro_RO: Aprilie

en: May
ro_RO: Mai

en: June
ro_RO: Iunie

en: July
ro_RO: Iulie

en: September
ro_RO: Septembrie

en: October
ro_RO: Octombrie

en: November
ro_RO: Noiembrie

en: December
ro_RO: Decembrie

en: Weekday:
ro_RO: Zi:

en: Sunday
ro_RO: Duminică

en: Monday
ro_RO: Luni

en: Tuesday
ro_RO: Marţi

en: Wednesday
ro_RO: Miercuri

en: Thursday
ro_RO: Joi

en: Friday
ro_RO: Vineri

en: Saturday
ro_RO: Sâmbătă

en: Update Campaign to save Feeds order
ro_RO: Actualizare campanie pentru a salva comanda Feeds

en: Check if this feed works
ro_RO: Verificaţi dacă această alimentare funcţionează

en: Add Feed
ro_RO: Adăugare alimentare

en: Check all feeds
ro_RO: Verificaţi toate feed-uri

en: Displaying
ro_RO: Afişare

en: Display all feeds
ro_RO: Afişare toate alimentările

en: Scroll feeds list.
ro_RO: Defilare listă alimentări.

en: Use [embed] WP shortcode instead Youtube shared iframe.
ro_RO: Utilizaţi [ embed] WP shortcode în schimb Youtube shared iframe.

en: Change the sizes of the video frames.
ro_RO: Modificaţi dimensiunile cadrelor video.

en: Width:
ro_RO: Lăţime:

en: Height:
ro_RO: Înălţime:

en: Ignore:
ro_RO: Ignorare:

en: Image
ro_RO: Imagine

en: Use only as featured image
ro_RO: Utilizare numai ca imagine caracteristică

en: Hide description
ro_RO: Ascundere descriere

en: You shouldn't use this campaign type if you don't have installed and activated the bbPress Plugin
ro_RO: Nu ar trebui să utilizaţi acest tip de campanie dacă nu aţi instalat şi activat plug-in-ul bbPress

en: If you want to install the forums plugins in your site go to your "Plugins" page, "Add New", then install and activate the bbPress Plugin from Automattic.
ro_RO: Dacă doriţi să instalaţi plug-in-urile de forumuri în site-ul dumneavoastră, mergeţi la pagina dumneavoastră "Plugins", "Add New", apoi instalaţi şi activaţi plug-in-ul bbPress de la Autopod.

en: If you do not select a forum, this will create new forums. Otherwise, this will create new topics in the selected forum.
ro_RO: Dacă nu selectaţi un forum, aceasta va crea forumuri noi. Altfel, aceasta va crea noi subiecte în forumul selectat.

en: - Create new forums -
ro_RO: - Crearea de noi forumuri -

en: Topic
ro_RO: Subiect

en: - Create new topics -
ro_RO: - Crearea de noi subiecte -

en: E-Mail-Adress:
ro_RO: Adresa poştă electronică:

en: Send only E-Mail on errors.
ro_RO: Trimite E-Mail numai la erori.

en: Tags:
ro_RO: Taguri:

en: Enter comma separated list of Tags.
ro_RO: Introduceţi lista separată prin virgule de taguri.

en: Add auto Categories
ro_RO: Adăugare categorii auto

en: Parent category to auto categories
ro_RO: Categorie părinte la categorii auto

en: No parent category
ro_RO: Nicio categorie părinte

en: Current Categories
ro_RO: Categorii curente

en: Quick add
ro_RO: Adăugaţi rapid

en: Status
ro_RO: Stare

en: Post type
ro_RO: Tip de post

en: CAMPAIGN WIZARD
ro_RO: VRĂJITOR CAMPANIE

en: Next
ro_RO: Următorul

en: PHP Safe Mode is on!!! Max exec time is %1$d sec.
ro_RO: PHP modul de siguranță este pe! Max exec timp este %1$ d sec.

en: Memory limit set to %1$s ,because can not use PHP: memory_get_usage() function to dynamically increase the Memory!
ro_RO: Limită de memorie setat la %1$s, deoarece nu pot folosi PHP: memory_get_usage () funcţie pentru a creşte dinamic de memorie!

en: Processing feed %s.
ro_RO: Prelucrarea feed %s.

en: Found duplicated hash '%s'
ro_RO: Găsit duplicate hash "%s"

en: Filtering duplicated posts.
ro_RO: Filtrare duplicat posturi.

en: Jumping duplicated post. Continuing.
ro_RO: Sărituri post duplicat. Continuarea.

en: Found duplicated hash of item '%s'
ro_RO: Găsit duplicate hash de element "%s"

en: Found duplicated title '%s'
ro_RO: Găsit titlu duplicat "%s"

en: Campaign fetch limit reached at %s.
ro_RO: Campania fetch limită a ajuns la entităţile %s.

en: %s posts added
ro_RO: %s posturi adaugă

en: Processing item %s
ro_RO: Prelucrarea element entităţile %s

en: Assigning original date to post.
ro_RO: Asignarea datei originale pentru postare.

en: Original date out of range.  Assigning current date to post.
ro_RO: Dată originală în afara intervalului.  Asignarea datei curente pentru postare.

en: Forced original date to post.
ro_RO: Dată originală forţată de a posta.

en: Assigning Auto Categories.
ro_RO: Asignarea categoriilor Auto.

en: Category exist:
ro_RO: Categoria există:

en: Adding Category:
ro_RO: Adăugare categorie:

en: Auto Added by WPeMatico
ro_RO: Auto Adăugat de WPeMatico

en: Adding unfiltered content
ro_RO: Adăugarea de conținut nefiltrat

en: Processing item pingbacks
ro_RO: Prelucrarea element pingbacks

en: Categories added:
ro_RO: Categorii adăugate:

en: Tags added:
ro_RO: Taguri adăugate:

en: Post format added:
ro_RO: Format post adăugat:

en: Skip Featured Image.
ro_RO: Salt imagine Featured.

en: Featuring Image Into Post.
ro_RO: Featuring Image In Post.

en: The post has no a featured image.
ro_RO: Postul nu are o imagine prezentată.

en: Attaching images
ro_RO: Ataşarea imaginilor

en: Attaching audios
ro_RO: Ataşare audios

en: Attaching videos
ro_RO: Ataşare video

en: Campaign fetched in %s sec.
ro_RO: Campania preluat în %s sec.

en: WPeMatico Log
ro_RO: Istoric WPeMatico

en: Campaign Name:
ro_RO: Numele de campanie:

en: Errors:
ro_RO: Erori:

en: Warnings:
ro_RO: Avertismente:

en: WPeMatico by
ro_RO: By WPeMatico

en: Processed Posts: %s
ro_RO: Posturi prelucrate: entităţile %s

en: Show detailed Log
ro_RO: Arată jurnal detaliat

en: Trying to set %s = %s: '%s' - Old value:%s.
ro_RO: Încercarea de a stabili %s = %s: '%s' - Vechea valoare:%s.

en: Failed
ro_RO: Eşuare

en: Success
ro_RO: Succes

en: Deleting html tags: %s
ro_RO: Ștergerea de tag-uri html: %s

en: Cleaning Links from content.
ro_RO: Curăţare Legături din conţinut.

en: Parsing Post template.
ro_RO: Parsarea şablonului Post.

en: Can't find the featured image to add to the content.
ro_RO: Nu se poate găsi imaginea caracteristică pentru a adăuga la conţinut.

en: Processing Words to Category %s
ro_RO: Prelucrarea cuvinte la categoria entităţile %s

en: Found!: word %s to Cat_id %s
ro_RO: Găsit!: word %s la Cat_id %s

en: Not found word %s
ro_RO: Nu a fost găsit cuvântul entităţile %s

en: Searching the category with more words.
ro_RO: Căutarea categoriei cu mai multe cuvinte.

en: The category with more words in content: %s
ro_RO: Categoria cu mai multe cuvinte în conținutul: %s

en: Assign the first category: %s
ro_RO: Atribui prima categorie: %s

en: Looking for images in content.
ro_RO: Căutaţi imagini în conţinut.

en: Uploading media...
ro_RO: Încărcare medii ...

en: Upload file failed:
ro_RO: Încărcare fişier eşuată:

en: Extension not allowed:
ro_RO: Extensie nepermisă:

en: Stripped src.
ro_RO: Deposedat src.

en: Using remotely linked images in content. No changes.
ro_RO: Utilizarea imaginilor legate de la distanţă în conţinut. Nicio modificare.

en: Attaching file:
ro_RO: Ataşarea fişier:

en: Sorry, your attach could not be inserted. Something wrong happened.
ro_RO: Ne pare rău, vă ataşaţi nu ar putea fi introdus. Ceva în neregulă s-a întâmplat.

en: Executing featured image selector...
ro_RO: Executare selector de imagine prezentat ...

en: Featured image "%s": %s
ro_RO: Imagine caracteristică "%s": %s

en: No image was found according to the selected index.
ro_RO: Nicio imagine nu a fost găsită în funcţie de indexul selectat.

en: The first image was not found in the content.
ro_RO: Prima imagine nu a fost găsită în conţinut.

en: Using first image as the featured image.
ro_RO: Folosind prima imagine ca imagine caracteristică.

en: The last image was not found in the content.
ro_RO: Ultima imagine nu a fost găsită în conţinut.

en: Using last image as the featured image.
ro_RO: Utilizarea ultimei imagini ca imagine caracteristică.

en: Getting srcset attribute...
ro_RO: Obţinere atribut srcset ...

en: Overriding src attribute with value: %s from srcset.
ro_RO: Înlocuirea atributului src cu valoarea: %s din srcset.

en: Removing: %s from content.
ro_RO: Înlăturare: %s din conţinut.

en: Link with image URI not found in src.
ro_RO: Legătura cu URI-ul de imagine nu a fost găsită în src.

en: Successfully removed with anchor link.
ro_RO: Înlăturat cu succes cu legătura ancoră.

en: Image URI not found in src.
ro_RO: URI imagine negăsit în src.

en: Successfully removed.
ro_RO: Înlăturat cu succes.

en: Setting up Featured Image From Url
ro_RO: Setarea imaginii Featured From Url

en: Adding featured image post meta:
ro_RO: Adăugarea meta-ului de imagine prezentat:

en: Fifu save set attachment from URL.
ro_RO: Cimi a setat ataşamentul setului de la URL.

en: Parsing Youtube video and feed item contents.
ro_RO: Parsarea conţinutului articolului video şi a articolului de alimentare Youtube.

en: Looking for audios in content.
ro_RO: Căutaţi audios în conţinut.

en: Using remotely linked audios in content. No changes.
ro_RO: Utilizând audios de la distanţă în conţinut. Nicio modificare.

en: Looking for videos in content.
ro_RO: Căutaţi clipuri video în conţinut.

en: Using remotely linked videos in content. No changes.
ro_RO: Utilizarea video-urilor legate de la distanţă în conţinut. Nicio modificare.

en: Feeds URLs.
ro_RO: Alimentări URL-uri

en: You must type at least one feed url.
ro_RO: Trebuie să tastaţi cel puţin un url de alimentare.

en: (Less feeds equal less used resources when fetching).
ro_RO: (Mai puţin alimentează resursele mai puţin utilizate la aducerea la aducere).

en: Type the domain name to try to autodetect the feed url.
ro_RO: Tastaţi numele domeniului pentru a încerca să detectaţi URL-ul alimentării.

en: Max items per Fetch.
ro_RO: Max articole per Fetch.

en: Items to fetch PER every feed above.
ro_RO: Articole de adus PER fiecare alimentare de mai sus.

en: Recommended values are between 3 and 5 fetching more times to not lose items.
ro_RO: Valorile recomandate sunt între 3 şi 5 aduceri de mai multe ori pentru a nu pierde articole.

en: Set it to 0 for unlimited.
ro_RO: Setaţi-l la 0 pentru nelimitat.

en: Recommended to use only if the feeds are not ordered by date. The campaign can lose some items if the feed are not ordered by date from newest to oldest.
ro_RO: Recomandat de utilizat numai dacă alimentările nu sunt ordonate după dată. Campania poate pierde unele articole dacă alimentarea nu este comandată de dată de la cel mai nou la cel mai vechi.

en: Use the original date from the post instead of the time the post is created by WPeMatico.
ro_RO: Foloseste data originala de la posta in loc de ora la care postul este creat de WPeMatico.

en: To avoid incoherent dates due to lousy setup feeds, WPeMatico will use the feed date only if these conditions are met:
ro_RO: Pentru a evita datele incoerente din cauza alimentărilor de setare a setărilor, WPeMatico va utiliza data de alimentare numai dacă aceste condiţii sunt îndeplinite:

en: The feed item date is not too far in the past (specifically, as much time as the campaign frequency).
ro_RO: Data de articol de alimentare nu este prea departe în trecut (mai precis, la fel de mult timp ca frecvenţa campaniei).

en: The fetched feed item date is not in the future.
ro_RO: Data articolului de alimentare adus nu este în viitor.

en: Use the feed item date ignoring incoherent dates like past posts published after new ones.
ro_RO: Utilizaţi data articolului de alimentare ignorând date incoerente cum ar fi postările trecute publicate după altele noi.

en: This option make the title permalink to original URL.
ro_RO: Această opţiune face ca titlul să fie de la URL-ul original.

en: This feature will be ignored if you deactivate Campaign Custom Fields on settings.
ro_RO: Această caracteristică va fi ignorată dacă dezactivaţi Campaign Custom Fields pe setări.

en: This option allows to use the exact permalink of the source
ro_RO: Aceasta optiune permite utilizarea exacta a sursei de

en: Avoid Search redirection to source permalink.
ro_RO: Evitaţi redirecţionarea căutării la sursa de lucru.

en: This feature allow follow or not redirections of URLs on permalinks to try to get the original source permalink.
ro_RO: Această caracteristică permite urmărirea sau nu redirecţionări de URL-uri pe permalinks pentru a încerca să obţină sursa originală.

en: You can UNSELECT this if uses source permalinks and the obtained URLs are not the the originals.
ro_RO: Puteţi UNSELECT acest lucru dacă utilizează permalinks sursă şi URL-urile obţinute nu sunt originale.

en: CHECK this option to improve fetching speed and performance.
ro_RO: VERIFICAŢI ACEASTĂ OPŢIUNE PENTRU A ÎMBUNĂTĂŢI VITEZA DE ADUCERE ŞI PERFORMANŢA.

en: Allows pinbacks and trackbacks in the posts created by this campaign.
ro_RO: Permite pinbacks şi trackback-uri în postările create de această campanie.

en: This feature convert character encoding of content and title to UTF-8 if they have different character encoding.
ro_RO: Această caracteristică converteşte codificarea caracterelor de conţinut şi titlu la UTF-8 dacă au codare de caractere diferită.

en: Discussion options.
ro_RO: Opţiuni de discuţie.

en: Comments options to these posts.
ro_RO: Opţiuni de comentarii la aceste postări.

en: Author.
ro_RO: Autor.

en: The posts created by this campaign will be assigned to this author.
ro_RO: Posturile create de aceasta campanie vor fi atribuite acestui autor.

en: Wordpress defaults are making the excerpts "on the fly" from post contents, but check this option if you want to fill in the excerpt field with the description tag of the item.
ro_RO: Valorile implicite WordPress fac din fragmente "pe muscă" din conţinutul postării, dar bifaţi această opţiune dacă doriţi să completaţi câmpul fragment cu eticheta de descriere a articolului.

en: You could get the same value of the content because if the description field does not exists the content field will be used.
ro_RO: Aţi putea obţine aceeaşi valoare a conţinutului deoarece dacă câmpul descriere nu există câmpul de conţinut va fi folosit.

en: Strip All HTML Tags.
ro_RO: Fâşie Toate Tagurile HTML.

en: Remove all HTML from original content
ro_RO: Înlăturaţi toate HTML-ul din conţinutul original

en: NOTE that also strip images %s and links %s
ro_RO: REȚINEȚI că, de asemenea, benzi de imagini %s și link-uri %s

en: This option take out clickable links from content, leaving just the text.
ro_RO: Această opţiune scoate din conţinut legături care pot fi clickate, lăsând doar textul.

en: Skip the Wordpress post content filters.
ro_RO: Săriţi peste filtrele de conţinut postare Wordpress.

en: Saves the content exactly as the plugin has it.
ro_RO: Salvează conţinutul exact aşa cum îl are plug-in-ul.

en: Not recommended.
ro_RO: Nerecomandat.

en: Youtube feeds URLs.
ro_RO: URL-uri alimentări youtube

en: Channel Videos feed and User Videos feed.
ro_RO: Alimentare canal video şi feed-uri utilizator canal.

en: Fill in the feed URL field in the standard way.
ro_RO: Completaţi câmpul URL de alimentare în modul standard.

en: For Youtube Channel as:
ro_RO: Pentru Canalul de Youtube ca:

en: For Youtube User as:
ro_RO: Pentru Utilizator Youtube ca:

en: For Youtube Playlist as:
ro_RO: Pentru lista de Redare pe Youtube ca:

en: The campaign fetches the title, the image, the embebed video and the description.
ro_RO: Campania aduce titlul, imaginea, video-ul înglobată şi descrierea.

en: Use [embed]
ro_RO: Utilizare [ embed]

en: Use [embed] WordPress shortcode instead Youtube shared iframe html code.
ro_RO: Utilizaţi [ embed] WordPress shortcode în schimb Youtube shared iframe html code.

en: The Embed feature allows you to wrap embedded items using a simple Shortcode to set of a maximum (but not fixed) width and height. This was added as of WordPress 2.9 and is used like this:
ro_RO: Caracteristica Embed vă permite să înfăşuraţi articolele înglobate folosind un simplu Shortcode pentru a seta lăţimea şi înălţimea maximă (dar nu fixă). Acest lucru a fost adăugat ca de WordPress 2.9 şi este folosit astfel:

en: Video sizes
ro_RO: Dimensiuni video

en: Width and Height of the video frame in the post.
ro_RO: Lăţimea şi înălţimea cadrului video din postare.

en: Recommended left 0 (zero) for responsive.
ro_RO: A fost recomandat 0 (zero) pentru receptiv.

en: How works the bbPress Campaign Type
ro_RO: Cum funcţionează tipul de campanie bbPress

en: You can UN-select forum to create new Forums or select an already created bbPress Forum to publish new Topics inside it, according to the items in the feed.
ro_RO: Puteţi să selectaţi un forum pentru a crea noi Forumuri sau să selectaţi un Forum bbPress deja creat pentru a publica noi subiecte în interiorul său, în conformitate cu articolele din alimentare.

en: You can also select a created Topic to publish all the items as replies of it.
ro_RO: De asemenea, puteţi selecta un Subiect creat pentru a publica toate articolele ca răspunsuri ale lui.

en: Activate Scheduling.
ro_RO: Activare planificare.

en: Activate Automatic Mode.
ro_RO: Activaţi Modul Automat.

en: You can define here on what times you wants to fetch this feeds.  This has 5 min. of margin on WP-cron schedules.  If you set up an external cron en WPeMatico Settings, you'll get better preciseness.
ro_RO: Puteţi defini aici în ce momente doriţi să aduceţi aceste alimentări.  Asta are 5 min. de margine pe planificările WP-cron.  Dacă setaţi un crn extern en WPeMatico Settings, veţi obţine o mai bună presitate.

en: You can see some examples here:
ro_RO: Puteţi vedea câteva exemple aici:

en: How to use the CRON scheduling ?
ro_RO: Cum să utilizaţi planificarea CRON?

en: Select a predefined scheduler to get a value easily for the cron. This value is not saved.
ro_RO: Selectaţi un planificator predefinit pentru a obţine o valoare cu uşurinţă pentru cron. Această valoare nu este salvată.

en: This is also used frecuently as startpoint to define a cron schedule.
ro_RO: Acesta este de asemenea folosit fately ca startpoint pentru a defini o planificare cron.

en: Just select an option and the values will be shown in the fields at right.
ro_RO: Doar selectaţi o opţiune şi valorile vor fi afişate în câmpurile din dreapta.

en: Campaign Options For Images.
ro_RO: Opţiuni De Campanie Pentru Imagini.

en: These features will override the general Settings options only for this campaign.
ro_RO: Aceste caracteristici vor înlocui opţiunile Setări generale doar pentru această campanie.

en: Cache images.
ro_RO: Imagini cache.

en: All images found in %s tags in content will be uploaded to your current WP Upload Folder and replaced urls in content. Otherwise remains links to source hosting server.
ro_RO: Toate imaginile găsite în %s categorie în conținutul va fi încărcat la curent WP Upload Folder și înlocuit url-uri în conținut. În caz contrar rămâne link-uri la sursa server de hosting.

en: Attach Images to post.
ro_RO: Ataşaţi imagini pentru postare.

en: All images will be attached to the owner post and added to Wordpress Media library; necessary for Featured image, but if you see that the job process is too slowly you can deactivate this here.
ro_RO: Toate imaginile vor fi ataşate la postul de proprietar şi adăugate la biblioteca Wordpress Media; necesare pentru imaginea Featured, dar dacă vedeţi că procesul de job este prea lent, puteţi dezactiva aici.

en: Don't link external images.
ro_RO: Nu legaţi imaginile externe.

en: Use srcset attribute instead of src of %s tag.
ro_RO: Utilizarea srcset atribut în loc de src a %s etichetă.

en: Selecting this option searches the srcset attribute if it exists, it searches for the larger image to overwrite the src attribute of the %s tag.
ro_RO: Selectând această opțiune caută srcset atribut dacă acesta există, se caută pentru imagine mai mare pentru a suprascrie atributul src al %s etichetă.

en: Set first image on content as Featured Image.
ro_RO: Setaţi prima imagine pe conţinut ca Imagine Featured.

en: Check this to set first image found on every content to be uploaded, attached and made Featured.
ro_RO: Verificaţi aceasta pentru a seta prima imagine găsită pe fiecare conţinut care va fi încărcat, ataşat şi făcut Featured.

en: Check this to use Featured Image from URL plugin. Be sure it is installed and activated.
ro_RO: Bifaţi aceasta pentru a utiliza Imagine Featured din plugin-ul URL. Asiguraţi-vă că este instalat şi activat.

en: Read about
ro_RO: Citeste despre

en: Featured Image from URL
ro_RO: Imagine caracteristică din URL

en: plugin in WordPress repository.
ro_RO: plugin în magazia WordPress.

en: Note if that plugin is not activated, WPeMatico will still save the meta fields in each post but does't show any featured image.
ro_RO: Reţineţi dacă acel plugin nu este activat, WPeMatico va salva în continuare câmpurile meta din fiecare postare, dar nu arată nicio imagine prezentată.

en: Check this to select a featured image, it doesn't matter what order it have in the content. You can choice the first, second or third image.
ro_RO: Bifaţi aceasta pentru a selecta o imagine caracteristică, nu contează ce comandă are în conţinut. Puteţi alege prima, a doua sau a treia imagine.

en: Check this to strip the Featured Image from the post content.
ro_RO: Bifaţi aceasta pentru a scoate imaginea Featured din conţinutul postării.

en: Custom Uploads for Images.
ro_RO: Încărcări personalizate pentru imagini.

en: Use this instead of Wordpress functions to improve performance. This function uploads the image "as is" from the original to use it inside the post.
ro_RO: Utilizaţi acest lucru în loc de funcţii Wordpress pentru a îmbunătăţi performanţa. Această funcţie încarcă imaginea "aşa cum este" de la original pentru a o utiliza în interiorul postării.

en: This function may not work in all servers.
ro_RO: Această funcţie poate să nu funcţioneze în toate serverele.

en: Campaign Options For Audios.
ro_RO: Opţiuni De Campanie Pentru Audios.

en: Cache audios.
ro_RO: Audios cache.

en: All audios found in %s tags in content will be uploaded to your current WP Upload Folder and replaced urls in content . Otherwise remains links to source hosting server.
ro_RO: Toate piesele găsite în %s categorie în conținutul va fi încărcat la curent WP Upload Folder și înlocuit url-uri în conținut . În caz contrar rămâne link-uri la sursa server de hosting.

en: Attach Audios to post.
ro_RO: Ataşaţi Audios pentru a posta.

en: All audios will be attached to the owner post and added to Wordpress Media library, but if you see that the job process is too slowly you can deactivate this here.
ro_RO: Toate audiile vor fi ataşate la postul de proprietar şi adăugate la biblioteca Wordpress Media, dar dacă vedeţi că procesul de job este prea lent, puteţi dezactiva acest lucru aici.

en: Don't link external audios.
ro_RO: Nu legaţi audios extern.

en: Custom Uploads for Audios.
ro_RO: Încărcări personalizate pentru Audios.

en: Use this instead of Wordpress functions to improve performance. This function uploads the audio "as is" from the original to use it inside the post.
ro_RO: Utilizaţi acest lucru în loc de funcţii Wordpress pentru a îmbunătăţi performanţa. Această funcţie încarcă audio "aşa cum este" de la original pentru a-l utiliza în interiorul postării.

en: Campaign Options For Videos.
ro_RO: Opţiuni De Campanie Pentru Videoclipuri.

en: These features will override the general Settings options only for this campaign
ro_RO: Aceste caracteristici vor înlocui opţiunile Setări generale doar pentru această campanie

en: Cache videos.
ro_RO: Cache-uri cache.

en: All videos found in %s tags in content will be uploaded to your current WP Upload Folder and replaced urls in content . Otherwise remains links to source hosting server.
ro_RO: Toate videoclipurile au găsit în %s categorie în conținutul va fi încărcat la curent WP Upload Folder și înlocuit url-uri în conținut . În caz contrar rămâne link-uri la sursa server de hosting.

en: Attach Videos to post.
ro_RO: Ataşaţi video-uri pentru postare.

en: All videos will be attached to the owner post and added to Wordpress Media library; necessary for Featured video, but if you see that the job process is too slowly you can deactivate this here.
ro_RO: Toate videoclipurile vor fi ataşate la postul de proprietar şi adăugate la biblioteca Wordpress Media; necesare pentru video-ul Featured, dar dacă vedeţi că procesul de job este prea lent, puteţi dezactiva acest lucru aici.

en: Don't link external videos.
ro_RO: Nu legaţi video-uri externe.

en: If selected and video upload get error, then delete the 'src' attribute of the %s. Check this for don't link videos from external sites.
ro_RO: Dacă este selectat și video incarca eroare, apoi ștergeți 'src' atribut al %s. Verifica acest lucru pentru a nu link-ul de clipuri video de pe site-uri externe.

en: Custom Uploads for Videos.
ro_RO: Încărcări personalizate pentru videoclipuri.

en: Use this instead of Wordpress functions to improve performance. This function uploads the video "as is" from the original to use it inside the post.
ro_RO: Utilizaţi acest lucru în loc de funcţii Wordpress pentru a îmbunătăţi performanţa. Această funcție încarcă videoclipul "așa cum este" de la original pentru a-l folosi în interiorul postului.

en: Campaign Options For Duplicates.
ro_RO: Opţiuni De Campanie Pentru Duplicate.

en: When the running campaign found a duplicated post the process is interrupted because assume that all followed posts, are also duplicates.  You can disable these controls here.
ro_RO: Când campania de rulare a găsit un post duplicat, procesul este întrerupt deoarece presupuneţi că toate postările următoare, sunt de asemenea duplicate.  Puteţi dezactiva aceste controale aici.

en: Duplicates checking by hash is a boost to checking for duplicates by title, which may fail many times.
ro_RO: Duplicatele de verificare prin hash sunt un impuls pentru a verifica duplicatele după titlu, care pot eşua de multe ori.

en: Allowing duplicated posts
ro_RO: Permiterea postărilor duplicat

en: There are two controls for duplicates, title of the post and a hash generated by last item's url obtained on campaign process.
ro_RO: Există două controale pentru duplicate, titlul postării şi un hash generat de URL-ul ultimului articol obţinut în procesul de campanie.

en: Unless it is the first time, when finds a duplicate, it means that all following items were read before. This option avoids and allows jump every duplicate and continues reading the feed searching more new items. NOT RECOMMENDED.
ro_RO: Cu excepţia cazului în care este prima dată când găseşte un duplicat, înseamnă că toate articolele următoare au fost citite înainte. Această opţiune evită şi permite salt la fiecare duplicat şi continuă citirea alimentării care caută mai multe articole noi. NERECOMANDAT.

en: How it works:
ro_RO: Cum functioneaza:

en: The feed items are ordered by datetime in almost all cases. When the campaign runs, goes item by item from newest to oldest, and stops when found the first duplicated item, this mean that all items following (the old ones) are also duplicated.
ro_RO: Articolele de alimentare sunt ordonate după dată-oră în aproape toate cazurile. Când campania rulează, merge articol după articol de la cel mai vechi la cel mai vechi şi se opreşte când a fost găsit primul articol duplicat, asta înseamnă că toate articolele următoare (cele vechi) sunt de asemenea duplicate.

en: As the hash is checked only by the last retrieved item, selecting this option may generate duplicate posts if duplicate checking by title does not work well for a campaign.
ro_RO: Deoarece hash-ul este verificat doar de ultimul articol extras, selectând această opţiune poate genera postări duplicate dacă verificarea duplicată după titlu nu funcţionează bine pentru o campanie.

en: This option is ONLY recommended if you continues with duplicates problems in your site. This can be given by some non-standards feeds.  NOT RECOMMENDED.
ro_RO: Această opţiune este recomandată NUMAI dacă continuă cu duplicate problemele din site-ul dumneavoastră. Acest lucru poate fi dat de unele feed-uri non-standarde.  NERECOMANDAT.

en: The XML campaign type provides the necessary tools to fetch the items in the XML files. As if the XMLs were RSS feeds.
ro_RO: Tipul de campanie XML furnizează uneltele necesare pentru a aduce articolele în fişierele XML. Ca și cum XML-urile ar fi feed-uri RSS.

en: Elements of XML.
ro_RO: Elemente de XML.

en: Select the XML node corresponding to the properties of the feed items, such as title, content, image, date, etc. If the selected XML node is not unique you should use the Parent Elements in the right column to indicate which parent the selected node belongs to.
ro_RO: Selectaţi nodul XML corespunzător proprietăţilor articolelor de alimentare, cum ar fi titlu, conţinut, imagine, dată, etc. Dacă nodul XML selectat nu este unic, ar trebui să folosiţi elementele părinte din coloana din dreapta pentru a indica ce părinte aparţine nodul selectat.

en: Parent Element.
ro_RO: Element părinte.

en: The function of the Parent Element is to detect the correct XML node of the feed Item properties when the node selected on the left is not unique or has more than one element.
ro_RO: Funcţia Element părinte este de a detecta nodul XML corect al proprietăţilor articolului de alimentare atunci când nodul selectat în stânga nu este unic sau are mai mult de un element.

en: The selected Parent Element must be the parent of the selected XML node in the left column.
ro_RO: Elementul părinte selectat trebuie să fie părintele nodului XML selectat în coloana din stânga.

en: Enable Post Template.
ro_RO: Activaţi Şablonul Post.

en: Campaign post template allow to modify the content fetched by adding extra information, such as text, images, campaign data, etc. before save it as post content.
ro_RO: Şablonul postării campaniei permite modificarea conţinutului adus prin adăugarea de informaţii suplimentare, cum ar fi text, imagini, date de campanie, etc. înainte de a-l salva ca şi conţinut post.

en: You can use some tags that will be replaced for current value. See below the description and examples on how to use this feature.
ro_RO: Puteţi utiliza unele taguri care vor fi înlocuite pentru valoarea curentă. Vedeţi mai jos descrierea şi exemplele despre cum să utilizaţi această caracteristică.

en: The feed item content.
ro_RO: Conţinutul articolului de alimentare.

en: Word to Category options.
ro_RO: Cuvânt la opţiuni Categorie.

en: Allow to assign a singular category to the post if a word is found in the content.
ro_RO: Permiteţi să asignaţi o categorie singulară la postare dacă un cuvânt este găsit în conţinut.

en: Example:
ro_RO: Exemplu:

en: If the post content contain the word "motor" and then you want assign the post to category "Engines", simply type "motor" in the "Word" field, and select "Engine" in Categories combo.
ro_RO: Dacă conţinutul postării conţine cuvântul "motor" şi apoi doriţi să alocaţi postul la categoria "Motoare", pur şi simplu tip "motor" în câmpul "Cuvânt" şi selectaţi "Motorul" în Categorii combo.

en: Regular Expressions
ro_RO: Expresii regulate

en: Content Rewrites.
ro_RO: Rescrie conţinut.

en: The rewrite feature allow you to replace words or phrases of the content with the text you specify.
ro_RO: Caracteristica de rescriere vă permite să înlocuiţi cuvinte sau fraze ale conţinutului cu textul pe care îl specificaţi.

en: Also can use this feature to make simple links from some words with origin and re-link fields.
ro_RO: De asemenea, puteţi utiliza această caracteristică pentru a face legături simple de la unele cuvinte cu câmpuri de origine şi re-legătură.

en: For examples click on [?] below.
ro_RO: Pentru exemple click pe [?] mai jos.

en: Basic rewriting:
ro_RO: Rescriere de bază:

en: To replace all occurrences the word ass with butt, simply type ass in the "origin field", and butt in "rewrite to".
ro_RO: Pentru a înlocui toate apariţiile cuvântului fund cu fund, pur şi simplu tip fund în "câmpul de origine", şi fundul în "rescriere la".

en: Title:
ro_RO: Titlu:

en: If you check "Title" checkbox only replace on title. If you un-check "Title" only replace on content. you must insert twice if you want to replace on both fields.
ro_RO: Dacă bifaţi caseta de bifare "Titlu" doar înlocuiţi la titlu. Dacă un "Titlu" nu se verifică decât pe conţinut. trebuie să inseraţi de două ori dacă doriţi să înlocuiţi pe ambele câmpuri.

en: Relinking:
ro_RO: Reland:

en: If you want to find all occurrences of google and make them link to Google, just type google in the 'origin field' and
ro_RO: Dacă doriți să găsiți toate aparițiile de google și de a le face link-ul de la Google, doar de tip google în 'origine de câmp și

en: in the 'relink to' field.
ro_RO: în relegarea la câmp.

en: Regular expressions
ro_RO: Expresii regulate

en: Campaign Categories.
ro_RO: Categorii de campanie.

en: Add categories from the source post and/or assign already existing categories.
ro_RO: Adăugaţi categorii din post-ul sursă şi/sau asignaţi categorii deja existente.

en: Add auto Categories.
ro_RO: Adăugare categorii auto.

en: If categories are found on source item, these categories will be added to the post; If category does not exist, then will be created.
ro_RO: Dacă categoriile sunt găsite pe articolul sursă, aceste categorii vor fi adăugate la postare; Dacă categoria nu există, atunci va fi creată.

en: Parent category to auto categories.
ro_RO: Categorie părinte la categorii auto.

en: If you select a category in this option, all automatically added categories will be children of the selected category.
ro_RO: Dacă selectaţi o categorie în această opţiune, toate categoriile adăugate automat vor fi copii ai categoriei selectate.

en: Tags Generation.
ro_RO: Generare taguri.

en: You can insert here the tags for every post of this campaign.
ro_RO: Puteţi insera aici tagurile pentru fiecare post al acestei campanii.

en: Campaign Post Format.
ro_RO: Format Post de campanie.

en: If your theme supports post formats you can select one for the posts of this campaign, otherwise left on Standard.
ro_RO: Dacă tema dumneavoastră suportă formate de post puteţi selecta unul pentru posturile acestei campanii, altfel plecat pe Standard.

en: Sending Log.
ro_RO: Trimitere istoric.

en: An email will be sent with the events of campaign fetched. You can also filter the emails only if an error occurred or left blank to not send emails of this campaign.
ro_RO: Un e-mail va fi trimis cu evenimentele de campanie aduse. Puteţi de asemenea să filtraţi e-mail-urile doar dacă a apărut o eroare sau lăsaţi necompletat să nu trimită e-mail-uri ale acestei campanii.

en: Last Log of Campaign %s: %s
ro_RO: Ultimul istoric al campaniei %s: %s

en: This action is available for use with the Manual Feetching Addon.
ro_RO: Această acţiune este disponibilă pentru utilizarea cu Manualul de Feetching Manual.

en: The campaign is invalid.
ro_RO: Campania nu este validă.

en: WPeMatico Preview Feed
ro_RO: Alimentare previzualizare WPeMatico

en: Next Posts(%s)
ro_RO: Postări următoare (%s)

en: Post
ro_RO: Postare

en: Actions
ro_RO: Acţiuni

en: Next fetch
ro_RO: Aducere următoare

en: Security check.
ro_RO: Verificare securitate.

en: The item is invalid.
ro_RO: Articolul este invalid.

en: The feed is invalid.
ro_RO: Alimentarea nu este validă.

en: The preview of the item has failed.
ro_RO: Previzualizarea articolului a eşuat.

en: Loading post title...
ro_RO: Se încarcă titlul postării ...

en: Loading post content...
ro_RO: Încărcare conţinut post ...

en: Start campaigns
ro_RO: Pornire campanii

en: Stop campaigns
ro_RO: Oprire campanii

en: %s Campaigns activated
ro_RO: Campanii %s activate

en: %s Campaigns deactivated
ro_RO: Campanii %s dezactivate

en: Run Selected Campaigns
ro_RO: Rulare campanii selectate

en: Visit
ro_RO: Vizită

en: Please select campaign(s) to Run.
ro_RO: Vă rugăm să selectaţi campania (e) pentru a rula.

en: Slug
ro_RO: Fără probleme

en: Password
ro_RO: Parolă

en: Date
ro_RO: Data

en: (Copy)
ro_RO: (Copiere)

en: No campaign ID has been supplied!
ro_RO: Nu a fost furnizat niciun ID de campanie!

en: Copy campaign failed, could not find original:
ro_RO: A eşuat copierea campaniei, nu a putut găsi original:

en: Campaign activated
ro_RO: Campanie activată

en: Campaign Deactivated
ro_RO: Campanie dezactivată

en: Reset Campaign
ro_RO: Resetare campanie

en: Hash deleted on campaign
ro_RO: Hash şters în campanie

en: Campaign cleared
ro_RO: Campanie curăţată

en: Campaign updated.
ro_RO: Campanie actualizată.

en: Custom field updated.
ro_RO: Câmp personalizat actualizat.

en: Custom field deleted.
ro_RO: Câmp personalizat şters.

en: Campaign restored to revision from %s
ro_RO: Campanie restaurată la revizie de la %s

en: Campaign published.
ro_RO: Campanie publicată.

en: Campaign saved.
ro_RO: Campanie salvată.

en: Campaign submitted.
ro_RO: Campanie lansată.

en: Campaign scheduled for: %s.
ro_RO: Campania programată pentru: %s.

en: Preview campaign
ro_RO: Previzualizare campanie

en: Campaign draft updated.
ro_RO: Campania proiectul actualizat.

en: Edit this item
ro_RO: Editaţi acest articol

en: Edit
ro_RO: Editare

en: Edit this item inline
ro_RO: Editaţi acest articol inline

en: Quick Edit
ro_RO: Editare rapidă

en: Restore this item from the Trash
ro_RO: Restauraţi acest articol din Coşul de gunoi

en: Restore
ro_RO: Restaurare

en: Move this item to the Trash
ro_RO: Mutaţi acest articol la Coşul de gunoi

en: Trash
ro_RO: Gunoi

en: Delete this item permanently
ro_RO: Ştergeţi acest articol permanent

en: Delete Permanently
ro_RO: Ştergere permanentă

en: Clone this item
ro_RO: Clonaţi acest articol

en: Copy
ro_RO: Copie

en: Reset
ro_RO: Resetare

en: See last log of campaign. (Open a PopUp window)
ro_RO: Vedeţi ultimul istoric al campaniei. (Deschidere fereastră de popup)

en: See Log
ro_RO: Vedeţi Istoric

en: Clear fetching and restore campaign
ro_RO: Curăţare campanie de aducere şi restaurare

en: Clear campaign
ro_RO: Campanie clară

en: Campaign Name
ro_RO: Numele de campanie

en: Publish as
ro_RO: Publicare ca

en: Current State
ro_RO: Stare curentă

en: Last Run
ro_RO: Ultima executare

en: Posts
ro_RO: Posturi

en: Running since:
ro_RO: Execută din:

en: Inactive
ro_RO: Inactiv

en: None
ro_RO: Nici unul

en: Campaign Options
ro_RO: Opţiuni campanie

en: Max items to create on each fetch:
ro_RO: Max elemente pentru a crea pe fiecare fetch:

en: Use feed date
ro_RO: Utilizare dată de alimentare

en: Discussion options:
ro_RO: Opţiuni discuţie:

en: Open
ro_RO: Deschidere

en: Closed
ro_RO: Închis

en: Registered only
ro_RO: Numai înregistrat

en: Post title links to source?
ro_RO: Post titlu link-uri la sursa?

en: Strip links from content
ro_RO: Fâşie legături din conţinut

en: Post Format
ro_RO: Format postare

en: Columns.
ro_RO: Coloane.

en: The given name. Hover it to display the Quick actions below the name.
ro_RO: Numele dat. Treceţi cu mouse-ul pentru a afişa acţiunile rapide de sub nume.

en: Post type and Post Status that will be used for the new entries.
ro_RO: Post tip şi stare post care va fi folosită pentru noile intrări.

en: Useful when you have more campaign types from Addons. You can hide the column in Screen Options Tab.
ro_RO: Util atunci când aveţi mai multe tipuri de campanie de la Adds. Puteţi ascunde coloana în fila Opţiuni ecran.

en: Button Bar to Run, Activate or Stop the campaign. Its states are given by the colors.
ro_RO: Bara de butoane pentru a rula, activa sau opri campania. Statele sale sunt date de culori.

en: Last date that the campaign was executed and the seconds it took to complete. If the campaign is Activated also shows the Datetime for the Next Run.
ro_RO: Ultima dată când a fost executată campania şi secundele pe care le-a luat pentru a se finaliza. Dacă campania este Activată, de asemenea, arată Datetime pentru următoarea rulare.

en: The posts quantity fetched by this campaign since its start or the last Reset.
ro_RO: Cantitatea de posturi adusă de această campanie de la începutul său sau ultimul Reset.

en: Quick Actions in every Row.
ro_RO: Acţiuni rapide în fiecare rând.

en: Like clicking in the name, open the campaign to edit its details.
ro_RO: Ca şi când faceţi clic pe nume, deschideţi campania pentru a edita detaliile sale.

en: Edit some main fields, without enter in the campaign editor.
ro_RO: Editaţi unele câmpuri principale, fără a intra în editorul de campanie.

en: Send the campaign to the trash.
ro_RO: Trimite campania la gunoi.

en: Creates a new campaign by copying all the fields of this.  The word "(copy)" is added to its title.
ro_RO: Creează o nouă campanie prin copierea tuturor câmpurilor din aceasta.  Cuvântul "(copie)" este adăugat la titlul său.

en: Deletes the Log, Last Run data and the Posts fetched by the campaign.
ro_RO: Şterge istoricul, Ultimele date de rulare şi Posturile aduse de campanie.

en: Every campaign save the hash of the last feed item fetched to avoid duplicates. This action deletes it.  Useful to make tests to allow fetch an item again.
ro_RO: Fiecare campanie salvează hash-ul ultimului articol de alimentare adus pentru a evita duplicatele. Această acţiune o şterge.  Util pentru a face teste pentru a permite din nou aducerea unui articol.

en: Open a popup window to show the Last Log of the campaign. No other logs are saved.
ro_RO: Deschideţi o fereastră popup pentru a afişa Ultimul istoric al campaniei. Nici un alt istoric nu este salvat.

en: Professional feature. Exports only this campaign data to a file that can be imported later by the plugin in other Wordpress website.
ro_RO: Caracteristică profesională. Exportă doar aceste date de campanie într-un fişier care poate fi importat mai târziu de către plug-in în alte site-uri web Wordpress.

en: Run Multiple Campaigns at once.
ro_RO: Rulaţi mai multe campanii simultan.

en: You can select all or some campaigns by clicking in its checkbox in the first column.
ro_RO: Puteţi selecta toate sau unele campanii făcând clic în caseta de bifare din prima coloană.

en: When click the orange button, the process starts and can take a long time.
ro_RO: Când faceţi clic pe butonul portocaliu, procesul porneşte şi poate dura mult timp.

en: A notice for each campaign will be displayed at top of the page. The Post column will be updated in red if at least one post was fetched.
ro_RO: Un anunţ pentru fiecare campanie va fi afişat în partea de sus a paginii. Coloana Post va fi actualizată în roşu dacă cel puţin un post a fost adus.

en: Bulk actions.
ro_RO: Acţiuni vrac.

en: There are few fields that can be edited via Bulk Edit select field, by selecting some campaigns at a time.
ro_RO: Există câteva câmpuri care pot fi editate prin câmpul Selectare editare Bulk, selectând unele campanii la un moment dat.

en: There is also the option to delete some selected campaigns at once with "Send to Trash" bulk action.
ro_RO: Există, de asemenea, opţiunea de a şterge unele campanii selectate, odată cu acţiunea vrac "Trimitere la coşul de gunoi".

en: Select the campaigns, then select the bulk action and click the "Apply" Button.
ro_RO: Selectaţi campaniile, apoi selectaţi acţiunea vrac şi faceţi clic pe butonul "Aplicare".

en: The feed %s has been parsed successfully.
ro_RO: Feed %s a fost analizat cu succes.

en: Headers.
ro_RO: Anteturi.

en: The feed %s cannot be obtained.
ro_RO: Alimentarea %s nu poate fi obţinută.

en: Obtaining URL Contents with WP Remote Request.
ro_RO: Obţinerea conţinutului URL-ului cu WP Remote Request.

en: The URL %s has been obtained.
ro_RO: URL-ul %s a fost obținut.

en: The URL %s cannot be obtained successfully.
ro_RO: URL-ul %s nu poate fi obţinut cu succes.

en: ERROR Headers.
ro_RO: Anteturi EROARE.

en: ERROR. See below for details
ro_RO: EROARE. Vezi mai jos pentru detalii

en: Paste a feed link here and the content will be shown on the textarea.
ro_RO: Lipiţi aici o legătură de alimentare şi conţinutul va fi afişat pe textarea.

en: Feed URL.
ro_RO: URL alimentare.

en: Get Feed
ro_RO: Obţinere alimentare

en: Get Feed and see here its contents.
ro_RO: Obţineţi Feed şi vedeţi aici conţinutul său.

en: SELECT ALL
ro_RO: SELECTARE TOATE

en: Debug Mode
ro_RO: Mod depanare

en: Activate Debug Logs in Campaigns
ro_RO: Activare istorice de depanare în Campanii

en: This action will save all the logs from each campaign instead only the last one, to allow follow all actions and behaviors when campaign runs.
ro_RO: Această acţiune va salva toate istoricele de la fiecare campanie în loc doar ultima, pentru a permite urmărirea tuturor acţiunilor şi comportamentelor când rulează campania.

en: Save Settings
ro_RO: Salvare setări

en: Select actions to Uninstall
ro_RO: Selectare acţiuni pentru dezinstalare

en: Delete all Options.
ro_RO: Ştergeţi toate opţiunile.

en: Delete all Campaigns.
ro_RO: Ştergeţi toate Campaign-urile.

en: These selected actions will be performed after WPeMatico plugin is deactivated and you select "Delete" it in the WPeMatico row from the plugins list.
ro_RO: Aceste acţiuni selectate vor fi realizate după ce plug-in-ul WPeMatico este dezactivat şi selectaţi "Ştergere" în rândul WPeMatico din lista de plug-in-uri.

en: Get System Report
ro_RO: Obţinere raport sistem

en: Click the button to see and download the system report.
ro_RO: Faceţi clic pe buton pentru a vedea şi descărca raportul de sistem.

en: Include also PHPInfo() if available.
ro_RO: Includeţi şi PHPInfo () dacă este disponibil.

en: Include also Last Campaigns Log.
ro_RO: Includere şi Last Campaigns Log.

en: To copy the system info, click below then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
ro_RO: Pentru a copia informaţiile de sistem, faceţi clic mai jos apoi apăsaţi Ctrl + C (PC) sau Cmd + C (Mac).

en: Click to toggle
ro_RO: Click pentru a comuta

en: About
ro_RO: Despre

en: Go to the new WPeMatico WebSite
ro_RO: Mergeţi la noul WebSite WPeMatico

en: Comments and Tutorials
ro_RO: Comentarii și Tutoriale

en: WPeMatico Addons in etruel.com store
ro_RO: WPeMatico Advos în magazinul etruel.com

en: Addons store, FAQs and Support
ro_RO: Addons magazin, întrebări Frecvente și Suport

en: Thanks for use and test this plugin.
ro_RO: Vă mulțumim pentru utilizarea și testa acest plugin.

en: If you like this plugin, you can write a 5 star review on Wordpress.
ro_RO: Dacă vă place acest plugin, puteți scrie o recenzie de 5 stele pe Wordpress.

en: Buy PRO version online
ro_RO: Cumpăraţi online versiunea PRO

en: Extended functionalities
ro_RO: Funcţionalităţi extinse

en: Many AddOns makes the %s with the most wanted functionalities.
ro_RO: Multe AddOn-uri face ca %s cu cele mai căutate funcţionalităţi.

en: Lot of new features with contents, images, tags, filters, custom fields, custom feed tags and much more extends in the WPeMatico free plugin, going further than RSS feed limits and takes you to a new experience.
ro_RO: Multe caracteristici noi cu conţinut, imagini, taguri, filtre, câmpuri personalizate, taguri de alimentare personalizate şi multe altele se extinde în plug-in-ul WPeMatico gratuit, mergând mai departe decât limitele de alimentare RSS şi vă duce la o experienţă nouă.

en: Starter Packages Page
ro_RO: Pagină pachete starter

en: Support
ro_RO: Suport

en: Have some questions?
ro_RO: Aveţi unele întrebări?

en: You may find answers in our
ro_RO: Puteţi găsi răspunsuri în

en: You may
ro_RO: Puteţi

en: contact us
ro_RO: contactaţi-ne

en: with customization requests and suggestions.
ro_RO: cu cereri şi sugestii de personalizare.

en: Please visit our website to learn about our free and premium services at
ro_RO: Va rugam sa vizitati site-ul nostru pentru a afla despre serviciile noastre gratuite si premium la

en: Translation
ro_RO: Traducere

en: Translation friendly
ro_RO: Prietenos traducere

en: Want to improve the texts or translate the plugin to your native language?
ro_RO: Doriţi să îmbunătăţiţi textele sau să traduceţi plug-in-ul în limba dumneavoastră nativă?

en: The Perfect Package
ro_RO: Pachetul Perfect

en: Server Environment
ro_RO: Mediu server

en: Hosting Provider:
ro_RO: Furnizor de hosting:

en: Server Info:
ro_RO: Informaţii server:

en: MySQL Version:
ro_RO: Versiune MySQL:

en: PHP Version:
ro_RO: Versiune PHP:

en: WPeMatico requires
ro_RO: WPeMatico necesită

en: Disk Total Space:
ro_RO: Spaţiu total disc:

en: Disk Free Space:
ro_RO: Spaţiu liber pe disc:

en: Mod Rewrite:
ro_RO: Mod rescriere:

en: %s is required by %s.
ro_RO: %s este cerut de %s.

en: %s is not installed on your server, but is recommended by %s.
ro_RO: %s nu este instalat pe serverul dumneavoastră, dar este recomandat de %s.

en: Mod Deflate:
ro_RO: Mod deflate:

en: PHP Environment
ro_RO: Mediu PHP

en: PHP Post Max Size:
ro_RO: Dimensiune PHP Post Max:

en: PHP Max Input Vars:
ro_RO: Varii De Intrare PHP Max:

en: %s - Recommended Value: %s.
ro_RO: %s - a Recomandat de Valoare: %s.

en: Max input vars limitation will truncate POST data such as menus. See:
ro_RO: Max de intrare vars limitare va trunchia POST date, cum ar fi meniuri. A se vedea:

en: Increasing max input vars limit.
ro_RO: Creșterea max de intrare vars limita.

en: PHP Time Limit:
ro_RO: Limită Timp PHP:

en: %s - We recommend setting max execution time to at least 180.
ro_RO: %s - recomandăm setarea max timp de execuție de cel puțin 180.

en: To give a campaign 5 minutes to run without timeouts,
ro_RO: Pentru a da o campanie de 5 minute pentru a rula fără pauze,

en: seconds of max execution time is required.
ro_RO: secunde de max timpul de executie este necesar.

en: See:
ro_RO: A se vedea:

en: Increasing max execution to PHP
ro_RO: Creșterea max executie pentru PHP

en: Current time limit is sufficient, but if you want to give 5 minutes to run without timeouts to each campaign, the required time is 300.
ro_RO: Termenul actual este suficient, dar dacă doriți să dea 5 minute pentru a rula fără pauze la fiecare campanie, timpul necesar este de 300.

en: PHP Memory Limit:
ro_RO: Limită memorie PHP:

en: %s - We recommend setting memory to at least
ro_RO: %s - recomandăm setarea de memorie la cel puțin

en: Please define memory limit in php.ini file.
ro_RO: Vă rugăm să definească limita de memorie în php.ini.

en: PHP Safe Mode:
ro_RO: Mod sigur PHP:

en: We recommend turn safe_mode "Off".
ro_RO: Vă recomandăm să porniți safe_mode "Off".

en: PHP: Safe Mode.
ro_RO: PHP: Modul de Siguranță.

en: Allow URL fopen:
ro_RO: Permitere URL fopen:

en: We recommend turn Allow URL fopen "On".
ro_RO: Vă recomandăm să rândul său, Permite URL fopen "Pe".

en: PHP: Allow URL fopen.
ro_RO: PHP: Permite URL fopen.

en: We recommend to activate "set_ini()" in your server.
ro_RO: Vă recomandăm să activați "set_ini()" în server.

en: PHP Disabled Functions:
ro_RO: Funcţii de dezactivare PHP:

en: PHP Display Errors:
ro_RO: Erori de afişare PHP:

en: On
ro_RO: Pe

en: PHP Current error_reporting levels:
ro_RO: Nivelurile de error_raportare curente PHP:

en: A version lower than 7.10 will work fine, but will generate a PHP Warning each time it is used.
ro_RO: O versiune mai mică de 7.10 va funcţiona bine, dar va genera un avertisment PHP de fiecare dată când este utilizat.

en: %s is recommended by %s.
ro_RO: %s este recomandat de %s.

en: GD Library:
ro_RO: Bibliotecă GD:

en: mcrypt (php.net/mcrypt):
ro_RO: Cripta (php.net/mcrypt):

en: enabled:
ro_RO: activat:

en: Session Name:
ro_RO: Nume sesiune:

en: Cookie Path:
ro_RO: Cale cookie:

en: Save Path:
ro_RO: Cale de salvare:

en: Use Cookies:
ro_RO: Utilizare cookie-uri:

en: Use Only Cookies:
ro_RO: Utilizare numai cookie-uri:

en: WordPress Environment
ro_RO: Mediu WordPress

en: User Browser:
ro_RO: Browser utilizator:

en: Home URL:
ro_RO: URL Acasă:

en: Site URL:
ro_RO: URL site:

en: WP Version:
ro_RO: Versiune WP:

en: WPeMatico was not fully tested in Multisite. Test it and give us your comments on the
ro_RO: WPeMatico nu a fost pe deplin testate in Multi. Testați-l și dă-ne comentariile dvs. cu privire la

en: forums
ro_RO: forumuri

en: No
ro_RO: nu

en: Language WPLANG:
ro_RO: Limba WGPLG:

en: Language Setting:
ro_RO: Setare limbă:

en: Permalink Structure:
ro_RO: Structură de structură:

en: Active Theme:
ro_RO: Temă activă:

en: Show On Front:
ro_RO: Spectacol Pe Front:

en: WP Remote Get:
ro_RO: WP La Distanţă:

en: WP Remote Post:
ro_RO: Post la distanţă WP:

en: Table Prefix:
ro_RO: Prefix tabelă:

en: WP Memory Limit:
ro_RO: Limită memorie WP:

en: %s - We recommend setting memory to at least
ro_RO: %s - recomandăm setarea de memorie la cel puțin

en: Please define memory limit in wp-config.php file. To learn how, see:
ro_RO: Vă rugăm să definească limita de memorie în wp-config.php fișierul. Pentru a afla cum, consultați:

en: Increasing memory allocated to PHP.
ro_RO: Creșterea de memorie alocate pentru PHP.

en: WP Max Upload Size:
ro_RO: Dimensiune încărcare WP Max:

en: Registered Post Stati:
ro_RO: Stare de postare înregistrată:

en: FileSystem Method:
ro_RO: Metodă fileSystem:

en: WP Debug Mode:
ro_RO: Mod depanare WP:

en: WP Debug Log Mode:
ro_RO: Mod istoric depanare WP:

en: WP Debug Mode Display:
ro_RO: Afişare mod depanare WP:

en: WP Cron Lock Timeout:
ro_RO: Timeout blocare WP Cron:

en: Alternate WP Cron:
ro_RO: Alternativ WP Cron:

en: Must-Use Plugins
ro_RO: Must-Folosire Plugins

en: Visit plugin homepage
ro_RO: Pagina Acasă de vizită

en: (needs update - %s)
ro_RO: (are nevoie de actualizare-%s)

[ctx: by author]
en: by %s
ro_RO: de %s

en: Active Plugins
ro_RO: Plugin-uri active

en: Cron Schedules
ro_RO: Planificări CRon

en: Next due
ro_RO: Următor scadent

en: Schedule
ro_RO: Planificare

en: Hook
ro_RO: Cârlig

en: Actions to Uninstall saved.
ro_RO: Acţiuni la Dezinstalare salvată.

en: The actions are executed when the plugin is uninstalled.
ro_RO: Acţiunile sunt executate când plug-in-ul este dezinstalat.

en: You do not have permission to install plugin updates
ro_RO: Nu aveţi permisiunea de a instala actualizări de plugin

en: Error
ro_RO: Eroare

en: Check License
ro_RO: Verificare licenţă

en: This is where you would enter the license keys for one of our premium plugins, should you activate one.
ro_RO: Aici ar trebui să introduceţi cheile de licenţă pentru unul dintre pluginurile noastre premium, dacă aţi activa una.

en: See some of the WPeMatico Add-ons in the
ro_RO: Vezi o parte dintre Add-urile WPeMatico din

en: Deactivate License
ro_RO: Dezactivare licenţă

en: Expired
ro_RO: Expirat

en: Activate License
ro_RO: Activare licenţă

en:  License
ro_RO:  Licenţă

en: License Key
ro_RO: Cheie licenţă

en: Enter your license key
ro_RO: Introduceţi cheia de licenţă

en: Lifetime
ro_RO: Viaţă

en: No activations left. Click here to manage the sites you've activated licenses on.
ro_RO: Nu au mai rămas activări. Click aici pentru a gestiona site-urile pe care le-aţi activat licenţe.

en: Renew your license to continue receiving updates and support.
ro_RO: Reînnoiţi licenţa pentru a continua să primiţi actualizări şi suport.

en: Activations
ro_RO: Activări

en: Expires on
ro_RO: Expiră la

en: Registered to
ro_RO: Înregistrat la

en: Activated for updates
ro_RO: Activat pentru actualizări

en: Welcome to WPeMatico
ro_RO: Bine aţi venit la WPeMatico

en: WPeMatico About
ro_RO: WPeMatico Despre

en: Getting started with WPeMatico
ro_RO: Iniţiere în WPeMatico

en: WPeMatico Privacy
ro_RO: Confidenţialitatea WPeMatico

en: WPeMatico could not update the version in your database. Please if your website has an object cache disable it.
ro_RO: WPeMatico nu a putut actualiza versiunea din baza dumneavoastră de date. Vă rugăm dacă site-ul web are o dezactivare cache obiect.

en: Thank you for updating to the latest version!
ro_RO: Va multumim pentru actualizare la cea mai recenta versiune!

en: WPeMatico %s is ready to make your autoblogging faster, safer, and better!
ro_RO: WPeMatico %s este gata să facă autoblogging mai repede, mai sigur, şi mai bine!

en: What's New
ro_RO: Ce e nou

en: Getting Started
ro_RO: Iniţiere

en: Privacy
ro_RO: Confidenţialitate

en: Choose Media Mime Types.
ro_RO: Alegeţi Tipuri de Mime Media.

en: Separate with commas the allowed mime types for WPeMatico Uploads.
ro_RO: Separaţi cu virgule tipurile mime permise pentru WPeMatico Încărcări.

en: You can choose which media files will be uploaded to your website, you can add or remove the extensions you want and WPeMatico will do the rest.
ro_RO: Puteţi alege ce fişiere media vor fi încărcate pe site-ul dumneavoastră web, puteţi adăuga sau înlătura extensiile pe care le doriţi şi WPeMatico va face restul.

en: Use Featured Image From URL.
ro_RO: Utilizaţi Imagine Featured Din URL.

en: Use the featured images without storing them on your own website.
ro_RO: Utilizaţi imaginile prezentate fără a le stoca pe site-ul propriu.

en: Avoid storing images on your site, this new feature allows you to use the featured image from an external URL by activating the "Use Featured Image from URL" option from WPeMatico Settings or from each campaign.
ro_RO: Evitaţi stocarea imaginilor pe site-ul dumneavoastră, această nouă caracteristică vă permite să utilizaţi imaginea prezentată de la un URL extern prin activarea opţiunii "Utilizare imagine caracteristică din URL" de la WPeMatico Settings sau din fiecare campanie.

en: NOTE: Featured Image From URL plugin is required for this functionality.
ro_RO: NOTĂ: Este necesară o imagine caracteristică de la URL-ul URL pentru această funcţionalitate.

en: Force Item Date.
ro_RO: Forţare dată articol.

en: You can force the use of the original date of each feed item ignoring incoherent dates like past posts published after new ones.
ro_RO: Puteţi forţa utilizarea datei originale a fiecărui articol de alimentare ignorând date incoerente cum ar fi postările trecute publicate după altele noi.

en: Create Post Excerpt Automatically.
ro_RO: Creaţi Automat Fragment De Post.

en: By default WordPress creates the excerpts "on the fly" from the post content, WPeMatico allows to create them using the description tag of the items in the feed.
ro_RO: În mod implicit WordPress creează fragmente "pe muscă" din conţinutul postării, WPeMatico permite crearea lor folosind eticheta de descriere a articolelor din alimentare.

en: Custom Posts Statuses.
ro_RO: Stări personalizate Statuses.

en: Post status allows you to organize your Posts.
ro_RO: Starea post vă permite să vă organizaţi Posturile.

en: Post status is an very useful editorial tool that allows you to organize your Posts based on their respective stages during the editorial workflow.
ro_RO: Post status este un instrument editorial foarte util, care vă permite să vă organizaţi Posturile pe baza stadiilor lor respective în timpul fluxului de lucru editorial.

en: A new Campaign Type for XML feeds.
ro_RO: Un nou tip de campanie pentru alimentări XML.

en: XML Campaign type to parse and fetch XML feeds
ro_RO: Tipul de campanie XML pentru a parsa şi a aduce alimentări XML

en: This feature allows you to configure every campaign with the fields that are found in the XML tags.  A very important addition that will allow to import almost anything that come in XML format to WordPress Posts (types).
ro_RO: Această caracteristică vă permite să configuraţi fiecare campanie cu câmpurile care sunt găsite în tagurile XML.  Un plus foarte important care va permite să importe aproape orice care vine în format XML la WordPress Posts (tipuri).

en: An option in Settings enables the upload of XML files in the WordPress Media Library in order to use its URL in the campaigns.
ro_RO: O opţiune din Setări permite încărcarea fişierelor XML în biblioteca de medii WordPress pentru a-şi utiliza URL-ul în campanii.

en: Also, using the addons as the Professional will allow overwriting the data of a campaign and add the author, categories and tags also from the XML tags.
ro_RO: De asemenea, folosind add-on-urile ca Professional va permite suprascrierea datelor unei campanii si adauga autorul, categoriile si tagurile de asemenea din tagurile XML.

en: A new preview for the YouTube campaign.
ro_RO: Un nou preview pentru campania YouTube.

en: This feature shows how the posts fetched from YouTube will look before that are created.
ro_RO: Această caracteristică arată cum vor arăta posturile aduse de pe YouTube înainte de a fi create.

en: Now you have the possibility to choose which elements of the YouTube feeds will be included in the post, the image, the featured image or the description, the preview section in the metabox will show you in real time.
ro_RO: Acum ai posibilitatea de a alege ce elemente ale alimentărilor de pe YouTube vor fi incluse în post, imaginea, imaginea prezentată sau descrierea, secţiunea de previzualizare din metabox vă va arăta în timp real.

en: You can mark the selection options to see the possible results of the Post Template.
ro_RO: Puteţi marca opţiunile de selecţie pentru a vedea rezultatele posibile ale Şablonului de postare.

en: A new Campaign Fetch Preview.
ro_RO: O nouă campanie de previzualizare a campaniei.

en: Introducing the Campaign Preview Feature
ro_RO: Introducerea caracteristicii Previzualizare campanie

en: The most visible change in version 1.9 is certainly the Campaign Preview.
ro_RO: Cea mai vizibilă schimbare în versiunea 1.9 este cu siguranță Preview-ul Campaniei.

en: This new feature lets you view the list of the posts the campaign will fetch the next time it runs.
ro_RO: Această nouă caracteristică vă permite să vizualizaţi lista de postări pe care le va aduce campania data viitoare când va rula.

en: You can see the title, image and an excerpt of its content, but you can click in the title to see all its content like it will bring by WPeMatico plugin.
ro_RO: Puteţi vedea titlul, imaginea şi un fragment din conţinutul său, dar puteţi face clic în titlu pentru a vedea tot conţinutul său, cum ar fi el va aduce de WPeMatico plugin.

en: Using the Campaign Preview.
ro_RO: Utilizarea Previzualizării de campanie.

en: When click in the “eye” icon, a popup will open to show you the next items to fetch.  This allow you to see if the campaign has pending items to publish from any feed inside it.
ro_RO: Când faceţi clic pe pictograma "ochi", un popas se va deschide pentru a vă arăta următoarele elemente de adus.  Aceasta vă permite să vedeţi dacă campania are articole în aşteptare pentru a publica de la orice alimentare din interiorul ei.

en: More Tweaks and Improvements.
ro_RO: Îmbunătăţirile şi îmbunătăţirile.

en: Better speed on uploading files.
ro_RO: Viteză mai bună pentru încărcarea fişierelor.

en: We've improved the functions and the ways used for pull the images and attach to the published post.
ro_RO: Am îmbunătăţit funcţiile şi modurile folosite pentru a trage imaginile şi a se ataşa la postul publicat.

en: Better control on running campaigns manually.
ro_RO: Un control mai bun asupra campaniilor de rulare manual.

en: Until now if you run a campaign and give an error in the execution, the campaign would hangs up, but from now when fails, it will show an alert with the error message.
ro_RO: Până acum dacă rulaţi o campanie şi daţi o eroare în execuţie, campania s-ar agăţti, dar de acum când eşuează, va arăta o alertă cu mesajul de eroare.

en: More icons and cosmetics things.
ro_RO: Mai multe icoane şi produse cosmetice.

en: We're optimizing the screens to make them be more readable by humans, and also get more and better helps with examples and tips in the campaign editing or other screens.
ro_RO: Optimizăm ecranele pentru a le face să fie mai lizibile de către oameni, și să obținem mai mult și mai bine ajută cu exemple și sfaturi în editarea campaniei sau în alte ecrane.

en: Find tips by clicking in the "Help" tab in the top-right corner inside Wordpress admin screens.
ro_RO: Găsi sfaturi, făcând clic în fila "Ajutor" în colțul din dreapta sus în interiorul Wordpress admin ecrane.

en: WPeMatico Addons
ro_RO: WPeMatico Advos

en: contains the five preferred add-Ons with the most wanted features for autoblogging with WordPress in a very easy professional way.
ro_RO: contine cele cinci add-on-uri preferate cu cele mai dorite caracteristici pentru autoblogging cu WordPress intr-un mod foarte usor profesional.

en: extends the Campaign Preview functionality to every feed individually and allows you to review and insert each item, one by one or in bulk mode.
ro_RO: extinde funcţionalitatea Previzualizare campanie la fiecare alimentare individual şi vă permite să examinaţi şi să inseraţi fiecare articol, unul câte unul sau în modul vrac.

en: uses eBay products in your site and publish them as posts or WooCommerce products by relating your eBay Parter Network Campaigns IDs.
ro_RO: utilizează produse eBay în site-ul dumneavoastră şi publicaţi-le ca postări sau produse WooCommerce prin intermediul ID-urilor dumneavoastră de Campanii De Reţea Parter eBay.

en: is a FREE addon that allows you to execute actions and filters provided by WPeMatico in order to create custom behavior in the execution of your campaigns.
ro_RO: este un addon GRATUIT care vă permite să executaţi acţiuni şi filtre furnizate de WPeMatico pentru a crea un comportament personalizat în executarea campaniilor dumneavoastră.

en: Starter Packages.
ro_RO: Pachete Starter.

en: All available Addons
ro_RO: Toate Addise disponibile

en: Even More Developer Happiness
ro_RO: Chiar şi mai mult dezvoltator

en: JavaScript hooks
ro_RO: Cârlige JavaScript

en: We've implemented the JavaScript hooks like WordPress actions and filters! You can make functions to enqueue the scripts and hooks to already added filters in the code.
ro_RO: Am implementat cârligele JavaScript precum acţiunile şi filtrele WordPress! Puteţi face funcţii pentru a pune în coadă scripturile şi cârligele pentru a adăuga filtre deja în cod.

en: Support ticket system for free
ro_RO: Sistem de tichete de suport gratis

en: Ask for any problem you may have and you'll get support for free. If it is necessay we will see into your website to solve your issue.
ro_RO: Cereţi orice problemă pe care aţi putea-o avea şi veţi obţine suport gratuit. Dacă este necesar, vom vedea în site-ul dvs. pentru a rezolva problema dvs.

en: Premium Support
ro_RO: Suport Premium

en: Get access to in-depth setup assistance. We'll dig in and do our absolute best to resolve issues for you. Any support that requires code or setup your site will need this service.
ro_RO: Obţineţi acces la asistenţă de setare în profunzime. Vom săpa și vom face tot posibilul pentru a rezolva problemele pentru voi. Orice suport care necesită cod sau setare site-ul dumneavoastră va avea nevoie de acest serviciu.

en: Nags updates individually for extensions
ro_RO: Naguri actualizări individual pentru extensii

en: A more clear nag update was added for the addons in the WPeMatico Extensions and Addons menu items.
ro_RO: A fost adăugată o actualizare de nag mai clară pentru add-on-urile din articolele de meniu WPeMatico şi Addise.

en: If you have any problem with WPeMatico item menu, Settings page or lost some plugin, we've put there a WPeMatico Section, to try to avoid weird behaviors made by some thirds plugins.
ro_RO: Dacă aveţi vreo problemă cu meniul de articole WPeMatico, Setări pagină sau aţi pierdut nişte plugin, am pus acolo o Secţiune WPeMatico, pentru a încerca să evitaţi comportamentele ciudate făcute de unele treimi plugin-uri.

en: Rate 5 stars on Wordpress
ro_RO: Rata 5 stele pe Wordpress

en: We need your positive rating of 5 stars in WordPress. Your comment will be published on the bottom of the website and besides it will help making the plugin better.
ro_RO: Avem nevoie de rating-ul dvs. pozitiv de 5 stele în WordPress. Comentariul tau va fi publicat pe partea de jos a site-ului si pe langa acesta va ajuta la realizarea plugin-ului mai bine.

en: Full Changelog
ro_RO: Changelog complet

en: Go to WPeMatico Settings
ro_RO: Deplasaţi-vă la Setări WPeMatico

en: Privacy terms
ro_RO: Termeni de confidenţialitate

en: Autoblogging in the blink of an eye! On complete autopilot WpeMatico gets new content regularly for your site!  WPeMatico is a very easy to use autoblogging plugin. Organized into campaigns, it publishes your posts automatically from the RSS/Atom feeds of your choice.
ro_RO: Autoblogging în clipire a unui ochi! Pe complet pilotul automat WpeMatico primeste in mod regulat continut nou pentru site-ul tau!  WPeMatico este un plugin de autoblogging foarte usor de folosit. Organizat în campanii, acesta publică postările dvs. automat de la feed-urile RSS/Atom la alegerea dumneavoastră.

en: Use the tips below to get started using WPeMatico. You will be up and running in no time!
ro_RO: Utilizaţi tips-urile de mai jos pentru a începe să utilizaţi WPeMatico. Va pup si va alergati in nici un timp!

en: Fill in the Settings
ro_RO: Completaţi setările

en: RSS is a technology to facilitate the distribution of information in a centralized way. Usually daily visit several websites to see if there is anything new in our favorite places. The fundamental principle behind RSS is that "the receiver is no longer in search of information, is the information that goes in search of the receiver." If you use an RSS aggregators not have to visit each of these sites because they receive all the news in one place. The aggregator checks your favorite websites in search of new content and features directly without any effort on your part.
ro_RO: RSS este o tehnologie de facilitare a distribuirii de informatii in mod centralizat. De obicei, zilnic, vizitaţi mai multe site-uri pentru a vedea dacă există ceva nou în locurile noastre preferate. Principiul fundamental in spatele RSS este ca "receptorul nu mai este in cautare de informatii, sunt informatiile care merg in cautarea receptorului." Daca folositi un agregator RSS nu trebuie sa vizitati fiecare dintre aceste site-uri pentru ca primesc toate stirile intr-un singur loc. Agregatorul verifică site-urile dumneavoastră preferate în căutarea de conţinut nou şi caracteristici direct fără niciun efort din partea dumneavoastră.

en: Blogs contain in its main page a XML file. In the case of blogs on WordPress the feed is defined as follows:
ro_RO: Blogurile conţin în pagina sa principală un fişier XML. În cazul blogurilor de pe WordPress alimentarea este definită după cum urmează:

en: We have to add this URL to the RSS field to receive the items.
ro_RO: Trebuie să adăugaţi acest URL la câmpul RSS pentru a primi articolele.

en: Settings
ro_RO: Setări

en: The WPeMatico Settings menu is where you'll set all global aspects for the operation of the plugin and the global options for campaigns, advanced options and tools.
ro_RO: La WPeMatico meniul de Setări este în cazul în care veți stabili toate aspectele globale pentru funcționarea plugin-ul și opțiunile globale pentru campanii, opțiuni avansate și instrumente.

en: There are also here the tests and the configuration options for the SimplePie library to get differnet behaviour when fetch the feed items.
ro_RO: Există, de asemenea, aici testele şi opţiunile de configurare pentru biblioteca SimplePie pentru a obţine un comportament diferit la aducerea articolelor de alimentare.

en: Set to an external or internal Wordpress CRON scheduler and look at for the configuration tabs of all plugin extensions and Add-ons.
ro_RO: Setaţi la un planificator CRON extern sau intern şi uitaţi-vă la filele de configurare ale tuturor extensiilor de plug-in şi Add-on-uri.

en: Testing SimplePie library
ro_RO: Testarea bibliotecii SimplePie

en: Creating Your First Campaign
ro_RO: Crearea primei campanii

en: %s &rarr; Add New
ro_RO: %s &rarr; Adăugare nou

en: The WPeMatico All Campaigns menu is your access point for all aspects of your Feed campaigns creation and setup to fetch the items and insert them as posts or any Custom Post Type. To create your first campaign, simply click Add New and then fill out the campaign details.
ro_RO: La WPeMatico Toate Campaniile de meniu este punctul dvs. de acces pentru toate aspectele legate de Feed campanii de creare și configurare a aduce elementele și introduceți-le ca posturi sau orice Tip Post-Personalizat. Pentru a crea prima dvs. campanie, pur și simplu faceți clic pe Add New și apoi completați detaliile campaniei.

en: Need Help?
ro_RO: Aveţi nevoie de Ajutor?

en: Inline Documentation
ro_RO: Documentaţie inline

en: Are those small sentences and/or phrases that you see alongside, or underneath, a feature in WPeMatico that give a short but very helpful explanation of what the feature is and serve as guiding tips that correspond with each feature. These tips sometimes even provide basic, recommended settings.
ro_RO: Sunt acele propoziţii mici şi/sau fraze pe care le vedeţi alături, sau dedesubt, o caracteristică în WPeMatico care oferă o explicaţie scurtă, dar foarte utilă, a ceea ce este caracteristica şi serveşte ca sfaturi de ghidare care corespund cu fiecare caracteristică. Aceste sfaturi uneori chiar oferă setări de bază, recomandate.

en: Help Tab
ro_RO: Fila Ajutor

en: In addition to the inline documentation that you see scattered throughout the Dashboard, you’ll find a helpful tab in the upper-right corner of your Dashboard labeled Help. Click this tab and a panel drops down that contains a lot of text providing documentation relevant to the page you are currently viewing on your Dashboard.
ro_RO: În plus faţă de documentaţia inline pe care o vedeţi împrăştiată în tabloul de bord, veţi găsi o filă utilă în colţul din dreapta-sus al ajutorului etichetat Dashboard. Faceţi clic pe această filă şi un panou scade în jos care conţine o mulţime de text care furnizează documentaţia relevantă pentru pagina pe care o vizualizaţi în prezent pe tabloul dumneavoastră de bord.

en: For example, if you’re viewing the WPeMatico Settings page, the Help tab drops down documentation relevant to the WPeMatico Settings page. Likewise, if you’re viewing the Add New Campaign page, clicking the Help tab drops down documentation with topics relevant to the settings and features you find on the Add New Campaign page within your Dashboard.
ro_RO: De exemplu, dacă vizualizaţi pagina Setări WPeMatico, fila Ajutor scade documentaţia relevantă pentru pagina WPeMatico Settings. De asemenea, dacă vizualizaţi pagina Adăugare campanie nouă, făcând clic pe fila Ajutor scade documentaţia cu subiecte relevante pentru setări şi caracteristici pe care le găsiţi în pagina Adăugare campanie nouă din tabloul dumneavoastră de bord.

en: Just click the Help tab again to close the Help panel.
ro_RO: Doar faceţi clic pe fila Ajutor din nou pentru a închide panoul Ajutor.

en: Need more Help?
ro_RO: Aveţi nevoie de ajutor?

en: Phenomenal Support
ro_RO: Suport fenomenal

en: We do our best to provide the best support we can. If you encounter a problem or have a question, simply open a ticket using our
ro_RO: Noi facem cele mai bune noastre de a oferi cel mai bun sprijin. Dacă vă confruntați cu o problemă sau aveți o întrebare, pur și simplu deschideți un bilet de ajutorul nostru

en: support form
ro_RO: forma de sprijin

en: Need Even Better Support?
ro_RO: Aveţi nevoie chiar de un sprijin mai bun

en: Our
ro_RO: Nostru

en: system is there for customers that need faster and/or more in-depth assistance.
ro_RO: sistemul este acolo pentru clienții care au nevoie mai repede si/sau mai în profunzime de asistență.

en: Stay Up to Date
ro_RO: Şedere până la data

en: Get Notified of Extension Releases
ro_RO: Obţinere ediţii de extensie notificate

en: New extensions that make WPeMatico even more powerful are released nearly every single week. Subscribe to the newsletter to stay up to date with our latest releases.
ro_RO: Noi extensii care fac WPeMatico chiar mai puternice sunt eliberate aproape în fiecare săptămână. Aboneaza-te la newsletter pentru a fi la curent cu cele mai recente versiuni noastre.

en: Sign up now
ro_RO: Înregistrează-te acum

en:  to ensure you do not miss a release!
ro_RO:  pentru a vă asigura că nu ratați o eliberare!

en: Get Alerted About New Tutorials
ro_RO: Primiţi alertate despre noile îndrumare

en:  to hear about the latest tutorial releases that explain how to take WPeMatico further.
ro_RO:  să aud despre cele mai recente tutorial versiuni care explică cum să luați WPeMatico mai departe.

en: Extend the plugin features
ro_RO: Extindeţi caracteristicile de plug-in

en: Add-on plugins are available that greatly extend the default functionality of WPeMatico. There are a Professional extension for extend the parsers of the feed contents, The Full Content add-on to scratch the source webpage looking to get the entire article, and many more.
ro_RO: Plugin-urile add-on sunt disponibile care extind foarte mult funcţionalitatea implicită WPeMatico. Există o extensie Professional pentru extinderea parserilor conţinutului alimentării, Add-on-ul complet al Content-ului pentru a zgâria sursa web care caută să obţină întregul articol, şi multe altele.

en: Visit the Extension Store
ro_RO: Vizitaţi magazinul de extensii

en: The etruel store
ro_RO: La etruel magazin

en: has a list of all available extensions for WPeMatico, also other Worpdress plugins, some of them for free. Including convenient category filters so you can find exactly what you are looking for.
ro_RO: are o listă cu toate extensiile disponibile pentru WPeMatico, de asemenea, alte dvs. worpdress plugin-uri, unele dintre ele pentru drum liber. Inclusiv convenabil categoria filtre astfel încât să puteți găsi exact ceea ce căutați pentru.

en: Last News in This Version!
ro_RO: Ultimele noutăţi în această versiune!

en: WPeMatico continues to improve and innovate with each update, once again we include new features in order to improve the user experience and cover all their needs.
ro_RO: WPeMatico continuă să îmbunătățească și să inoveze cu fiecare actualizare, încă o dată includem noi caracteristici, pentru a îmbunătăți experiența utilizatorului și pentru a acoperi toate nevoile lor.

en: Choose which media files will be uploaded to your website by allowing or not their extension!
ro_RO: Alegeţi ce fişiere de mediu vor fi încărcate pe site-ul dumneavoastră, permiţându-vă sau nu extensia lor!

en: Can you imagine using the featured images without storing them on your own website? With this new version it's now possible! What are you waiting for to test it?
ro_RO: Vă puteți imagina folosind imaginile prezentate fără a le stoca pe site-ul propriu? Cu această nouă versiune este acum posibil! Ce mai aștepți să-l testeze?

en: In addition to this, in this new version you can also create excerpts using the description tag of the items in the feed and you can even force the use of the original date of each post!
ro_RO: In plus fata de aceasta, in aceasta noua versiune se pot crea si fragmente folosind tag-ul de descriere a articolelor din feed si poti sa forti chiar utilizarea data de original a fiecarui post!

en: Stay Informed!
ro_RO: Rămâneţi informat!

en: Subscribe to our Newsletter and be the first to receive our news.
ro_RO: Aboneaza-te la Newsletter-ul nostru si fii primul care primeste noutati noastre.

en: We send around 4 or 5 emails per year. Really.
ro_RO: Trimitem in jur de 4 sau 5 e-mail-uri pe an. Chiar.

en: Name
ro_RO: Nume

en: First Name
ro_RO: Prenume

en: Last Name
ro_RO: Nume ultimul

en: Email
ro_RO: E-mail

en: Subscribe
ro_RO: Abonare

en: Security check
ro_RO: Verificare securitate

en: Subscription saved
ro_RO: Abonament salvat

en: No valid changelog was found.
ro_RO: Nu a fost găsit nici un changelog valid.

en: Can\t connect to Wordpress Site
ro_RO: Se poate \t conecta la site-ul Wordpress

en: None.
ro_RO: Niciuna.

en: Installed Extensions:
ro_RO: Extensii instalate:

en: Load WPeMatico Settings Page
ro_RO: Încărcare pagină Setări WPeMatico

en: Take a look at the all bundled Addons
ro_RO: Priviți cu privire la toate Addons bundle

en: Rate Plugin
ro_RO: Plug-in rată

en: Take a look at the PRO version features
ro_RO: Uitaţi-vă la caracteristicile de versiune PRO

en: Global Settings For Images.
ro_RO: Setări Globale Pentru Imagini.

en: Set this features for all campaigns and can be overridden inside any campaign.
ro_RO: Setaţi aceste caracteristici pentru toate campaniile şi poate fi suprascrisă în interiorul oricărei campanii.

en: Store images locally. (Uploads)
ro_RO: Stocaţi imagini local. (Încărcări)

en: When Store images locally is on, a copy of every image found in content of every feed item (only in %s tags) is downloaded to the Wordpress UPLOADS Dir.
ro_RO: Când a Stoca imagini la nivel local este pe un exemplar din fiecare imagine a fost găsit în conținutul fiecărui element de alimentare (numai în %s categorie) este descărcat în Wordpress UPLOAD Dir.

en: If not enabled all images will be linked to the image owner's server, but also make your website faster for your visitors.
ro_RO: Dacă nu este activată, toate imaginile vor fi legate de serverul proprietarului imaginii, dar de asemenea vă face site-ul web mai rapid pentru vizitatorii dumneavoastră.

en: Caching all images
ro_RO: Toate imaginile în cache

en: This featured in the general Settings section, will be overridden for the campaign-specific options.
ro_RO: Acest lucru prezentate în secţiunea Setări generale, vor fi înlocuite pentru campania opţiunile specifice.

en: Image Attaching
ro_RO: Imagine ataşarea

en: When Uploads images to Wordpress (and everything is working fine), every image attached is added to the Wordpress Media.
ro_RO: Când Încărcarea imaginilor cu Wordpress (și totul este în regulă), fiecare imagine atașată este adăugată la Wordpress Media.

en: If enable this feature all the images will be attached to its owner post in WP media library.
ro_RO: Dacă activaţi această caracteristică, toate imaginile vor fi ataşate la postul său de proprietar în biblioteca de medii WP.

en: If you see that the job process is too slowly you can deactivate this here.
ro_RO: Dacă vedeţi că procesul de job este prea încet, puteţi dezactiva aici.

en: This feature may not work if you use the Custom Function for Uploads.
ro_RO: Această caracteristică s-ar putea să nu funcţioneze dacă folosiţi Funcţie personalizată pentru Încărcări.

en: Note
ro_RO: Notă

en: If is selected and the image upload give error, then will delete the %s HTML tag from the content. Check this to don't link images from external sites.
ro_RO: Dacă este selectat și încărcați imagine da eroare, apoi va șterge fișierul %s HTML tag-ul de conținut. Verifica acest lucru să nu link-ul de imagini din site-uri externe.

en: If the image are inside %s tags, then the link is also removed from content.
ro_RO: Dacă imaginea sunt în interiorul %s categorie, apoi link-ul este, de asemenea, eliminate din conținut.

en: Use srcset attribute instead of src of
ro_RO: Utilizarea srcset atribut în loc de src de

en: tag.
ro_RO: tag-ul.

en: If the srcset attribute does not exist the image processing will work normally.
ro_RO: Dacă atributul srcset nu există, procesarea imaginii va funcţiona normal.

en: Post Thumbnails
ro_RO: Postare miniaturi

en: Note if that plugin is not activated, WPeMatico will still save the meta fields in each post without any other consequences.
ro_RO: Reţineţi dacă acel plugin nu este activat, WPeMatico va salva în continuare câmpurile meta din fiecare post fără alte consecinţe.

en: Useful if you have double image in your posts pages or if you don't want to show the image in content for any reason.
ro_RO: Util dacă aveţi o imagine dublă în paginile dumneavoastră de postări sau dacă nu doriţi să afişaţi imaginea în conţinut pentru orice motiv.

en: Try it at your own risk, if you see that the images are not loading, uncheck it.
ro_RO: Incearca-l pe propriul risc, daca vezi ca imaginile nu se încarcă, debifand-o.

en: Also uncheck this if you need all sizes of wordpress images. The WP process can take too much resources if many images are uploaded at a time.
ro_RO: De asemenea, debifaţi acest lucru dacă aveţi nevoie de toate dimensiunile de imagini WordPress. Procesul WP poate lua prea multe resurse dacă multe imagini sunt încărcate la un moment dat.

en: Store audios locally. (Uploads)
ro_RO: Magazin audios local. (Încărcări)

en: When Store audios locally is on, a copy of every audio found in content of every feed item (only in %s tags) is downloaded to the Wordpress UPLOADS Dir.
ro_RO: Atunci când Magazin audio la nivel local este pe, o copie a fiecărui audio găsite în conținutul de fiecare element de alimentare (numai în %s categorie) este descărcat în Wordpress UPLOAD Dir.

en: If not enabled all audios will be linked to the audio owner's server, but also make your website faster for your visitors.
ro_RO: Dacă nu este activat toate audios, va fi legat de serverul proprietarului audio, dar, de asemenea, face site-ul dvs. mai repede pentru vizitatorii dumneavoastră.

en: Caching all audios
ro_RO: Memorare în cache toate audios

en: Audio Attaching
ro_RO: Ataşare audio

en: When Uploads audios to Wordpress (and everything is working fine), every audio attached is added to the Wordpress Media.
ro_RO: Când Încărcările audio-video la Wordpress (și totul este în regulă), fiecare audio atașat este adăugat la Wordpress Media.

en: If enable this feature all the audios will be attached to its owner post in WP media library.
ro_RO: Dacă activaţi această caracteristică, toate audios vor fi ataşate la postul său de proprietar în biblioteca de medii WP.

en: If is selected and the audio upload give error, then will delete the %s HTML tag from the content. Check this to don't link audio from external sites.
ro_RO: Dacă este selectat și audio incarca da eroare, apoi va șterge fișierul %s HTML tag-ul de conținut. Verifica acest lucru să nu link-ul de audio de pe site-uri externe.

en: If the audio are inside %s tags, then the link is also removed from content.
ro_RO: Dacă audio sunt în interiorul %s categorie, apoi link-ul este, de asemenea, eliminate din conținut.

en: Try it at your own risk, if you see that the audios are not loading, uncheck it.
ro_RO: Incearca-l pe propriul risc, daca vezi ca audiosul nu se încarcă, debifand-o.

en: Also uncheck this if you need all sizes of wordpress audios. The WP process can take too much resources if many audios are uploaded at a time.
ro_RO: De asemenea, debifaţi acest lucru dacă aveţi nevoie de toate dimensiunile de audios WordPress. Procesul WP poate lua prea multe resurse dacă multe audios sunt încărcate la un moment dat.

en: Store videos locally. (Uploads)
ro_RO: Stocaţi videoclipuri local. (Încărcări)

en: When Store videos locally is on, a copy of every video found in content of every feed item (only in %s tags) is downloaded to the Wordpress UPLOADS Dir.
ro_RO: Când Stoca clipuri video la nivel local este pe un exemplar din fiecare video găsite în conținutul de fiecare element de alimentare (numai în %s categorie) este descărcat în Wordpress UPLOAD Dir.

en: If not enabled all videos will be linked to the video owner's server, but also make your website faster for your visitors.
ro_RO: Dacă nu sunt activate toate videoclipurile vor fi legate de serverul proprietarului video, dar, de asemenea, face site-ul dvs. mai rapid pentru vizitatorii dumneavoastră.

en: Caching all videos
ro_RO: Punerea în cache a tuturor

en: Video Attaching
ro_RO: Ataşare video

en: When Uploads videos to Wordpress (and everything is working fine), every video attached is added to the Wordpress Media.
ro_RO: Când încarcă videoclipuri cu Wordpress (și totul este în regulă), fiecare video atașat este adăugat la Wordpress Media.

en: If enable this feature all the videos will be attached to its owner post in WP media library.
ro_RO: Dacă activaţi această caracteristică toate videoclipurile vor fi ataşate la postul său de proprietar în biblioteca de medii WP.

en: If is selected and the video upload give error, then will delete the %s HTML tag from the content. Check this to don't link videos from external sites.
ro_RO: Dacă este selectat și video incarca da eroare, apoi va șterge fișierul %s HTML tag-ul de conținut. Verifica acest lucru să nu link-ul de clipuri video de pe site-uri externe.

en: If the video are inside %s tags, then the link is also removed from content.
ro_RO: Dacă video sunt în interiorul %s categorie, apoi link-ul este, de asemenea, eliminate din conținut.

en: Try it at your own risk, if you see that the videos are not loading, uncheck it.
ro_RO: Incearca-l pe propriul risc, daca vezi ca videoclipurile nu se mai încarcă, debifand-o.

en: Also uncheck this if you need all sizes of wordpress videos. The WP process can take too much resources if many videos are uploaded at a time.
ro_RO: De asemenea, debifaţi acest lucru dacă aveţi nevoie de toate dimensiunile de clipuri video WordPress. Procesul WP poate lua prea multe resurse dacă multe videoclipuri sunt încărcate la un moment dat.

en: Enable Features.
ro_RO: Activare caracteristici.

en: If you need these features in each campaign, you can activate them here. This is not recommended if you will not use the feature.
ro_RO: Dacă aveţi nevoie de aceste caracteristici în fiecare campanie, le puteţi activa aici. Acest lucru nu este recomandat dacă nu veţi utiliza caracteristica.

en: Assign a selected category to the post if a word is found in the content.
ro_RO: Asignaţi o categorie selectată la postare dacă un cuvânt este găsit în conţinut.

en: Rewrite a word or phrase for another in the content of every post.
ro_RO: Rescrieţi un cuvânt sau o frază pentru altul în conţinutul fiecărui post.

en: Force Custom Simplepie Library.
ro_RO: Forţare bibliotecă Simplepie personalizată.

en: Check this if you want to ignore Wordpress Simplepie library.
ro_RO: Verificaţi dacă doriţi să ignoraţi biblioteca Wordpress Simplepie.

en: Almost never be necessary.  Just if you have problems with version of Simplepie installed in Wordpress.
ro_RO: Aproape niciodată nu este necesar.  Doar dacă aveţi probleme cu versiunea de Simplepie instalată în Wordpress.

en: Set Simplepie stupidly fast.
ro_RO: Set Simplepie stufocat rapid.

en: Forgoes a substantial amount of data sanitization in favor of speed. This turns SimplePie into a dumb parser of feeds.  This means all feed content is gotten without parsers or filters.
ro_RO: Forgoarea unei cantităţi substanţiale de igienizare a datelor în favoarea vitezei. Acest lucru se transformă SimplePie într-un parser de alimentări.  Aceasta înseamnă că tot conţinutul de alimentare este obţinut fără paratori sau filtre.

en: Don't strip anything from the content.  All html, style and scripts codes are included in content.
ro_RO: Nu strigați nimic din conținut.  Toate codurile html, stil şi scripturi sunt incluse în conţinut.

en: Recommended Just if you really trust in your source feeds
ro_RO: Recomandat doar dacă aveţi într-adevăr încredere în alimentările dumneavoastră sursă

en: otherwise you can change the allowed HTML tags and attributes from options below.
ro_RO: altfel, puteţi modifica tagurile şi atributele HTML permise din opţiunile de mai jos.

en: Change SimplePie HTML tags to strip.
ro_RO: Modificaţi tagurile HTML SimplePie pentru benzi.

en: By Default Simplepie strip these html tags from feed content.  You can change or allow some tags, for example if you want to allow iframes or embed code like videos.
ro_RO: Implicit, Simplepie scoate aceste taguri html din conţinutul de alimentare.  Puteţi modifica sau permite unele taguri, de exemplu dacă doriţi să permiteţi iframe-uri sau să înglobaţi cod ca şi videoclipuri.

en: Change SimplePie HTML attributes to strip.
ro_RO: Modificaţi atributele HTML SimplePie pentru benzi.

en: Simplepie also strip these attributes from html tags in content.  You can change it if you want to retain some of them or add more attributes to strip.
ro_RO: De asemenea, simpleie înlătură aceste atribute din tagurile html din conţinut.  Îl puteţi modifica dacă doriţi să reţineţi unele dintre ele sau să adăugaţi mai multe atribute pentru a vă fâsa.

en: Allow option on campaign to skip the content filters.
ro_RO: Permiteţi opţiunea de campanie de ocolire a filtrelor de conţinut.

en: NOTE: It is extremely dangerous to allow unfiltered content because there may be some vulnerability in the source code.
ro_RO: NOTĂ: Este extrem de periculos pentru a permite conţinut nefiltrat deoarece poate exista o vulnerabilitate în codul sursă.

en: See How WordPress Processes Post Content:
ro_RO: Vedeţi Cum Procesează Procesează Conţinutul Postării:

en: After Wordpress inserted the post, this option will make an update query to database with the content of the post to avoid Wordpress filters.
ro_RO: După ce Wordpress a inserat postul, această opţiune va face o interogare de actualizare la baza de date cu conţinutul postului pentru a evita filtrele Wordpress.

en: Use only with reliable sources.
ro_RO: Utilizare numai cu surse sigure.

en: When a campaign is running and is interrupted by some issue, it cannot be executed again until click "Clear Campaign".
ro_RO: Când o campanie rulează şi este întreruptă de o anumită problemă, aceasta nu poate fi executată din nou până când se face clic pe "Curăţare campanie".

en: This option clear campaign after this timeout then can run again on next scheduled cron. A value of "0" ignore this, means that remain until user make click.
ro_RO: Această opţiune clară de campanie după acest timeout, apoi poate rula din nou la următoarea cron planificată. O valoare de "0" ignoră acest lucru, înseamnă că rămân până când utilizatorul face clic.

en: Recommended 300 Seconds.
ro_RO: Recomandat 300 Seconds.

en: Add a throttle/delay in seconds after every post.
ro_RO: Adăugaţi un accelerator/întârziere în secunde după fiecare postare.

en: This option make a delay after every action of insert a post.  May be useful if you want to give a break to the server while is fetching many posts.  Leave on 0 if you don't have any problem.
ro_RO: Această opţiune face o întârziere după fiecare acţiune de inserare a unui post.  Poate fi util dacă doriţi să daţi o pauză serverului în timp ce se aduce multe postări.  Lasă pe 0 dacă nu ai nicio problemă.

en: Disable plugin custom fields.
ro_RO: Dezactivaţi câmpurile personalizate de plugin.

en: This option nulls saving custom fields on every post that campaign publishes.
ro_RO: Această opţiune permite salvarea câmpurilor personalizate pe fiecare post pe care îl publică campania.

en: By default the plugin saves three custom fields on every post with campaign and source item data.
ro_RO: Implicit, plug-in-ul salvează trei câmpuri personalizate pe fiecare post cu date de campanie şi articole sursă.

en: Necessary for use permalink to source feature, identify which campaign fetch the post or to make any bulk action on post types related with original campaign.
ro_RO: Necesar pentru utilizarea caracteristicii de la sursă la sursă, identificaţi ce campanie aduce postul sau pentru a face orice acţiune în vrac pe tipuri de post legate de campania originală.

en: Not recommended unless you want to loose this data and features in order to save DB space.
ro_RO: Nu este recomandat decât dacă doriţi să pierdeţi aceste date şi caracteristici pentru a salva spaţiul DB.

en: (Enabling this feature don't deletes the previous saved data.)
ro_RO: (Activarea acestei caracteristici nu şterge datele salvate anterior.)

en: Disable WPeMatico schedulings.
ro_RO: Dezactivaţi planificările WPeMatico.

en: This option deactivate WPeMatico plugin cron schedules.
ro_RO: Această opţiune dezactivează planificările de tip plugin WPeMatico.

en: Affects all campaigns. To run campaigns you must do it manually or with external cron. (Recommended with External Cron).
ro_RO: Afectează toate campaniile. Pentru a rula campanii, trebuie să o faceţi manual sau cu cron extern. (Recomandat cu Cron extern).

en: Set a password to access the external CRON.
ro_RO: Setaţi o parolă pentru a accesa CRON extern.

en: Activate a code to allow or avoid the use of the external cron file.  Deactivated by default to backward compatibility, but strongly recommended.
ro_RO: Activaţi un cod pentru a permite sau a evita utilizarea fişierului de crion extern.  Dezactivată implicit pentru compatibilitatea înapoi, dar este recomandată cu fermitate.

en: If this field is not checked the password will be ignored.
ro_RO: Dacă acest câmp nu este verificat, parola va fi ignorată.

en: Set a password to use the external CRON.
ro_RO: Setaţi o parolă pentru a utiliza CRON extern.

en: This will be the code used in the command to run the cron.  Can be any string you want to use as ?code=this_code.  Recommended.
ro_RO: Acesta va fi codul folosit în comandă pentru a rula cronul.  Poate fi orice şir pe care doriţi să-l folosiţi ca? code = this_code.  Recomandat.

en: Disable all WP_Cron.
ro_RO: Dezactivaţi tot WP_Cron.

en: Check this to deactivate all Wordpress cron schedules. Affects to Wordpress itself and all other plugins.  Not recommended unless you want to use an external Cron for your wordpress.
ro_RO: Verificaţi acest lucru pentru a dezactiva toate planificările de tip Wordpress. Afectează pe Wordpress în sine şi toate celelalte plugin-uri.  Nu este recomandat decât dacă doriţi să utilizaţi un Cron extern pentru WordPress dumneavoastră.

en: Use ALTERNATE_WP_CRON.
ro_RO: Folosiţi ALTERNATE_WP_CRON.

en: Some servers disable the functionality that enables WordPress Cron to work properly. This constant provides an easy fix that should work on any server.
ro_RO: Unele servere dezactivează funcţionalitatea care permite ca WordPress Cron să funcţioneze corect. Această constantă furnizează o corecţie uşoară care ar trebui să funcţioneze pe orice server.

en: Log file for external Cron.
ro_RO: Fişier istoric pentru Cron extern.

en: Try to save a file with simple steps taken at run
ro_RO: Încercați să salvați un fișier cu pași simpli luate la run

en: will be saved on uploads folder or inside plugin, "app" folder.  Recommended on issues with cron.
ro_RO: va fi salvat pe upload folder sau în interiorul plugin, "app" folder. Recomandat pe probleme cu cron.

en: Enables the campaign ID to be displayed in the posts (types) lists.
ro_RO: Permite ca ID-ul campaniei să fie afişat în listele de postări (tipuri).

en: This option enables WordPres to display a new column in the post lists (types) with the campaign ID that published each post.
ro_RO: Această opţiune permite WordPres să afişeze o coloană nouă în listele de post (tipuri) cu ID-ul de campanie care a publicat fiecare postare.

en: Column position in Posts(-types) lists.
ro_RO: Poziţia coloană în listele Posturile (-types).

en: This option allow to choose the column position in the post lists.
ro_RO: Această opţiune permite alegerea poziţiei coloanei în listele de post.

en: Disable metabox Wpematico Campaign Info in post editing.
ro_RO: Dezactivaţi Metabox Whematico Campaign Info în editarea postării.

en: This option disables the metabox inside the posts editing screen created by the WPeMatico.
ro_RO: Această opţiune dezactivează metabx în ecranul de editare a postărilor creat de WPeMatico.

en: Shows Button to empty trash on lists.
ro_RO: Afişează butonul pentru a goli coşul de gunoi pe liste.

en: Just an extra tool to display a button for empty trash folder on every custom post main screen. May be posts, pages or selects what you want.
ro_RO: Doar un instrument în plus pentru a afişa un buton pentru folderul de gunoi gol pe fiecare ecran principal post personalizat. Pot fi postări, pagini sau selectează ceea ce doriţi.

en: Disable WP Dashboard Widget
ro_RO: Dezactivare widget tablou de bord WP

en: Check this if you don't want to display the widget dashboard.  Anyway, only admins will see it.
ro_RO: Verificaţi aceasta dacă nu doriţi să afişaţi tabloul de bord al widget-ului.  Oricum, doar adminii o vor vedea.

en: Disable Check Feeds before Save.
ro_RO: Dezactivaţi alimentările de verificare înainte de salvare.

en: Check this if you don't want automatic check feed URLs before save every campaign.
ro_RO: Verificaţi dacă nu doriţi ca URL-urile de alimentare să fie verificate automat înainte de a salva fiecare campanie.

en: Enable Del Hash.
ro_RO: Activaţi Del Hash.

en: Show `Del Hash` link on campaigns list.  This link delete all hash codes for check duplicates on every feed per campaign.
ro_RO: Afişare legătură " Del Hash ` pe lista de campanii.  Această legătură şterge toate codurile hash pentru a verifica duplicatele pe fiecare alimentare per campanie.

en: Enable See last log.
ro_RO: Activare Vedeţi ultimul istoric.

en: Show `See Log` link on campaigns list.  This link show the last processed log of every campaign.
ro_RO: Afişare legătură ' Vedeţi Log ` pe lista de campanii.  Această legătură arată ultimul istoric procesat al fiecărei campanii.

en: Disable WPeMatico Credits.
ro_RO: Dezactivaţi creditele WPeMatico.

en: I really appreciate if you can left this option blank to show the plugin's credits.
ro_RO: Apreciez foarte mult dacă puteți lăsa această opțiune goală pentru a arăta creditele plugin-ului.

en: If you can't show the WPeMatico credits in your posts, I really appreciate if you can take a minute to %s write a 5 star review on Wordpress %s.  :-) thanks.
ro_RO: Dacă nu puteţi arăta creditele WPeMatico în postările dumneavoastră, apreciez cu adevărat dacă puteţi lua un minut la %s scrie o recenzie de 5 stele pe Wordpress %s.  :-) multumesc.

en: Disable Auto-Category Descriptions.
ro_RO: Dezactivaţi Descrierile Auto-Category.

en: Check this to avoid the future descriptions "Created by WPeMatico" of the created (auto)categories.  You could edit the past categories if you need to delete their descriptions.
ro_RO: Bifaţi aceasta pentru a evita descrierile viitoare "Creat de WPeMatico" din categoriile create (auto).  Aţi putea edita categoriile trecute dacă aveţi nevoie să ştergeţi descrierile lor.

en: Disable Extensions feed page requests.
ro_RO: Dezactivaţi cererile de pagini de alimentare cu extensii.

en: Check this to avoid the fetch of WPeMatico Addons from our downloads feed page.
ro_RO: Bifaţi aceasta pentru a evita aducerea lui WPeMatico Addings din pagina noastră de alimentare descărcări.

en: You'll see an empty page or just your installed extensions when you click on Extensions menu.
ro_RO: Veţi vedea o pagină goală sau doar extensiile dumneavoastră instalate când faceţi clic pe meniul Extensions.

en: Enable Upload of XMLs.
ro_RO: Activare Încărcare de XML-uri.

en: If you want upload XML files to use them in the XML Campaign Type. Enable this feature allow the upload XMLs from media.
ro_RO: Dacă doriţi să încărcaţi fişiere XML pentru a le utiliza în tipul de campanie XML. Activarea acestei caracteristici permite încărcării XML-urilor din mediul de stocare.

en: Enable html entity decode on publish.
ro_RO: Activaţi decodarea entităţii html pe publicare.

en: Enable this feature if you need to decode HTML entities in feed content before publishing each post.
ro_RO: Activaţi această caracteristică dacă aveţi nevoie să decodificaţi entităţile HTML în conţinutul alimentării înainte de a publica fiecare postare.

en: Sender Email.
ro_RO: E-mail expeditor.

en: Email address used as "FROM" field in all emails sent by this plugin.
ro_RO: Adresa de e-mail utilizată ca câmp "FROM" în toate e-mailurile trimise de acest plugin.

en: Sender Name.
ro_RO: Nume expeditor.

en: The Name that will show in your inbox related to previous email address for all emails sent by this plugin.
ro_RO: Numele care va arăta în inbox-ul dumneavoastră legat de adresa de e-mail anterioară pentru toate e-mailurile trimise de acest plugin.

en: Features only available when you buy the Professional Addon.
ro_RO: Caracteristici disponibile doar atunci când cumpăraţi Addon Profesional.

en: This is for exclude or include posts according to the keywords found at content or title.
ro_RO: Acest lucru este pentru a exclude sau include posturi în funcție de cuvinte cheie găsite la conținutul sau titlu.

en: This is for cut, exclude or include posts according to the letters o words counted at content.
ro_RO: Acest lucru este pentru tăiat, exclude sau include posturi în conformitate cu literele o, cuvinte numărate la conținut.

en: If you want a custom title for posts of a campaign, you can activate here.
ro_RO: Dacă doriţi un titlu personalizat pentru postări ale unei campanii, puteţi activa aici.

en: This feature generate tags automatically on every published post, on campaign edit you can disable auto feature and manually enter a list of tags or leave empty.
ro_RO: Această caracteristică generează taguri automat pe fiecare postare publicată, pe editare campanie puteţi dezactiva caracteristica auto şi puteţi introduce manual o listă de taguri sau lăsaţi gol.

en: Add custom fields with values as templates on every post.
ro_RO: Adăugaţi câmpuri personalizate cu valori ca şabloane pe fiecare post.

en: Full Content is the correct addon if you want to attempt to obtain full items content from source site instead of the campaign feed.
ro_RO: Conţinutul complet este add-on-ul corect dacă doriţi să încercaţi să obţineţi conţinut complet de articole de la site-ul sursă în locul alimentării campaniei.

en: This option allow you assign an author per feed when editing campaign. If no choice any author, the campaign author will be taken.
ro_RO: Această opţiune vă permite să asignaţi un autor per alimentare când se editează campania. Dacă nu se alege vreun autor, autorul campaniei va fi luat.

en: On campaign edit you can import, copy and paste in a textarea field, a list of feed addresses with/out author names.
ro_RO: Pe de campanie editare puteți importa, copiați și inserați într-un textarea domeniu, o listă de feed adrese cu/afară de numele autorului.

en: Invalid email.
ro_RO: E-mail nevalid.

en: It seems that another plugin are opening Wordpress SimplePie before that WPeMatico can open its own library. This gives a PHP error on duplicated classes.
ro_RO: Se pare că un alt plugin deschide Wordpress SimplePie înainte ca WPeMatico să poată deschide propria bibliotecă. Aceasta oferă o eroare PHP la clasele duplicate.

en: You must disable the other plugin to allow Force WPeMatico Custom SimplePie library.
ro_RO: Trebuie să dezactivaţi alt plugin pentru a permite Forţa WPeMatico Custom SimplePie library.

en: WPeMatico settings
ro_RO: Setări WPeMatico

en: Advanced Actions
ro_RO: Acţiuni avansate

en: Disable "Check Feeds before Save"
ro_RO: Dezactivați "Verificați Feed-uri înainte de a Salva"

en: Enable "Del Hash"
ro_RO: Permite "Del Hash"

en: Enable "See last log"
ro_RO: Activați "a se Vedea ultima conectare"

en: Enable "Upload of XMLs"
ro_RO: Permite "Incarca de XMLs"

en: Disable "WPeMatico Credits"
ro_RO: Dezactivați "WPeMatico Credite"

en: If you can't show the WPeMatico credits in your posts, I really appreciate if you can take a minute to %s write a 5 star review on Wordpress %s. :) thanks.
ro_RO: Dacă nu puteţi arăta creditele WPeMatico în postările dumneavoastră, apreciez cu adevărat dacă puteţi lua un minut la %s scrie o recenzie de 5 stele pe Wordpress %s. :) multumesc.

en: Disable "Auto-Category description"
ro_RO: Dezactivați "Auto-descriere Categorie"

en: Disable Extensions feed Page
ro_RO: Dezactivare pagină de alimentare extensii

en: HTML entity decode on publish.
ro_RO: Decodare entitate HTML pe publicare.

en: Save settings
ro_RO: Salvare setări

en: Sending e-Mails
ro_RO: Trimitere e-Mails

en: Sender Email:
ro_RO: Expeditorul Email:

en: Sender Name:
ro_RO: Nume expeditor:

en: Many AddOns make up the %s with the most wanted features.
ro_RO: Multe AddOn-uri alcătuiesc %s cu cele mai căutate caracteristici.

en: Global Settings for Images
ro_RO: Setări globale pentru imagini

en: See more info in Help tab above.
ro_RO: Vedeţi mai multe informaţii în fila Ajutor de mai sus.

en: Allowed image extensions to upload
ro_RO: Extensii imagine permise pentru încărcare

en: WordPress image mime types.
ro_RO: Tipuri mime imagine WordPress.

en: Click here to restore WP defaults.
ro_RO: Faceţi clic aici pentru a restaura valorile implicite WP.

en: Recommended.
ro_RO: Recomandat.

en: Click here to set recommended values.
ro_RO: Faceţi clic aici pentru a seta valorile recomandate.

en: Global Settings for Videos
ro_RO: Setări globale pentru videoclipuri

en: Allowed video extensions to upload
ro_RO: Extensii video permise pentru încărcare

en: Global Settings for Audios
ro_RO: Setări globale pentru Audios

en: Allowed audio extensions to upload
ro_RO: Extensii audio permise pentru încărcare

en: WordPress audio mime types.
ro_RO: WordPress tipuri de mime audio.

en: Enable Features
ro_RO: Permite caracteristici

en: Enable "Rewrite" feature
ro_RO: Permite "Rescrie" facilitate

en: Enable "Words to Categories" feature
ro_RO: Activarea caracteristicii de <b><i>cuvinte categorii</i></b>

en: Availables in addons at etruel.com.
ro_RO: Disponibile în add-on-uri la etruel.com.

en: Some Professional Features you could have.
ro_RO: Unele caracteristici profesionale pe care le-aţi putea avea.

en: "Keyword Filtering" feature
ro_RO: "Filtrarea cuvintelor cheie" facilitate

en: "Word count Filters" feature
ro_RO: "Word count Filtre" facilitate

en: "Custom Title" feature
ro_RO: "Custom Title" caracteristică

en: attempt to "Get Full Content" feature
ro_RO: încercarea de a "Obține Conținut Plin" facilitate

en: "Author per feed" feature
ro_RO: "Autor pe hrană" facilitate

en: "Import feed list" feature
ro_RO: "Import lista de alimente" facilitate

en: "Auto Tags" feature.
ro_RO: "Categorie Auto" facilitate.

en: "Custom Fields" feature.
ro_RO: "Custom Fields" caracteristică.

en: "Custom Feed Tags" feature.
ro_RO: "Flux personalizat Tag-uri" facilitate.

en: "Image Filters" feature.
ro_RO: "Filtre de imagine" facilitate.

en: "Random Rewrites" feature.
ro_RO: "Random Rescrie" facilitate.

en: "Deletes till the end of the line" feature.
ro_RO: "Șterge până la capăt de linie" facilitate.

en: Advanced Fetching
ro_RO: Aducere avansată

en: (SimplePie Settings)
ro_RO: (Setări SimplePie)

en: Test if SimplePie library works well on your server:
ro_RO: Testaţi dacă biblioteca SimplePie funcţionează bine pe serverul dumneavoastră:

en: Click here
ro_RO: Click aici

en: (open in popup)
ro_RO: (deschis în popup)

en: USING SimplePie %s included in Wordpress
ro_RO: USING SimplePie %s inclus în Wordpress

en: USING SimplePie %s included in WPeMatico Plugin
ro_RO: USING SimplePie %s inclus în WPeMatico Plugin

en: Force "Custom Simplepie Library"
ro_RO: Vigoare "Custom Celule Stem Bibliotecă"

en: Set Simplepie "stupidly fast"
ro_RO: Set de celule Stem "stupid rapid"

en: Change SimplePie HTML tags to strip
ro_RO: Modificare taguri HTML SimplePie pentru benzi

en: Change SimplePie HTML attributes to strip
ro_RO: Modificaţi atributele HTML SimplePie pentru a benzi

en: Allow option on campaign to skip the content filters
ro_RO: Permite opțiunea de campanie pentru a sări peste filtre de conținut

en: NOTE: It is extremely dangerous to allow unfiltered content.
ro_RO: NOTĂ: Este extrem de periculos pentru a permite conţinut nefiltrat.

en: Timeout running campaign:
ro_RO: Campanie de rulare timeout:

en: Seconds.
ro_RO: Secunde.

en: When a campaign running is interrupted, cannot be executed again until click "Clear Campaign".  This option clear campaign after this timeout then can run again on next scheduled cron. A value of "0" ignore this, means that remain until user make click.  Recommended 300 Seconds.
ro_RO: Când o campanie care rulează este întreruptă, nu poate fi executată din nou până când faceţi clic pe "Curăţare campanie".  Această opţiune clară de campanie după acest timeout, apoi poate rula din nou la următoarea cron planificată. O valoare de "0" ignoră acest lucru, înseamnă că rămân până când utilizatorul face clic.  Recomandat 300 Seconds.

en: Cron and Scheduler Settings
ro_RO: Setări CRon şi Planificator

en: Use ALTERNATE_WP_CRON
ro_RO: Folosiţi ALTERNATE_WP_CRON

en: Disable WPeMatico schedulings
ro_RO: Dezactivare planificări WPeMatico

en: You must set up a cron job that calls:
ro_RO: Trebuie să parametrizaţi un cron de locuri de muncă care solicită:

en: WAS DEPRECATED and removed from WPeMatico for reasons beyond our control.
ro_RO: A FOST ÎNVECHIT și scos din WPeMatico pentru motive dincolo de controlul nostru.

en: Please change and use the URL below in all your cronjobs.
ro_RO: Vă rugăm să modificaţi şi să utilizaţi URL-ul de mai jos în toate cronurile dumneavoastră.

en: Set a password to access the external CRON
ro_RO: Setaţi o parolă pentru a accesa CRON extern

en: Set a password to use the external CRON
ro_RO: Setaţi o parolă pentru a utiliza CRON extern

en: Paste a generated a ramdon string.
ro_RO: Lipiţi un şir de ramdon generat.

en: See text.
ro_RO: Vezi text.

en: Disable all WP_Cron
ro_RO: Dezactivare tot WP_Cron

en: To run the wordpress cron with external cron you can set up a cron job that calls:
ro_RO: Pentru a rula crape WordPress cu cron extern puteţi seta un job de cron care apelează:

en: or URL:
ro_RO: sau URL-ul:

en: This set
ro_RO: Acest set

en: to
ro_RO: pentru a

en: then the
ro_RO: apoi

en: current cron process should be killed
ro_RO: curent cron proces ar trebui să fie ucis

en: You can find more info about WP Cron and also few steps to configure external crons:
ro_RO: Puteţi găsi mai multe informaţii despre WP Cron şi, de asemenea, puţini paşi pentru a configura cros extern:

en: here
ro_RO: aici

en: Log file for external Cron
ro_RO: Fişier istoric pentru Cron extern

en: WordPress Backend Tools
ro_RO: Unelte back-end WordPress

en: Wpematico Campaign Column in Posts(-types) lists.
ro_RO: Coloană de campanie wpimatico în liste (-tipuri) de postări.

en: Disable metabox Wpematico Campaign Info in post editing
ro_RO: Dezactivare metax WhemparaCampaign Campaign Info în postarea

en: Select (custom) post types you want.
ro_RO: Selectaţi (custom) tipurile de post pe care le doriţi.

en: Disable "WP Dashboard Widget"
ro_RO: Dezactivați "WP tabloul de Bord Widget"

en: User roles to show Dashboard widget:
ro_RO: Roluri utilizator pentru a afişa widget-ul Tablou de bord

en: Settings saved.
ro_RO: Setări salvate.

en: Licenses
ro_RO: Licenţe

en: System Status
ro_RO: Stare sistem

en: Debug File
ro_RO: Fişier depanare

en: Feed Viewer
ro_RO: Vizualizator alimentare

en: Danger Zone
ro_RO: Zonă de pericol

en: The WPeMatico team work hard to offer you excellent tools for autoblogging.
ro_RO: La WPeMatico echipa tot posibilul să vă oferim instrumente excelente pentru autoblogging.

en: So we would love you to write a %s in WordPress if you appreciate our plugin.
ro_RO: Așa ne-ar plăcea să scriu o %s în WordPress dacă ați aprecia plugin-ul nostru.

en: It only takes a minute, "click the button below" to go to the form.
ro_RO: Este nevoie de doar un minut, "faceți clic pe butonul de mai jos" pentru a merge la formă.

en: Campaign
ro_RO: Campanie

en: Edit campaign
ro_RO: Editare campanie

en: WPeMatico Campaign Info
ro_RO: Informaţii campanie WPeMatico

en: All links are no-follow and open in a new browser tab.
ro_RO: Toate legăturile nu sunt-urmează şi se deschid într-o filă nouă de browser.

en: Published by Campaign
ro_RO: Publicat de Campanie

en: Edit the campaign.
ro_RO: Editaţi campania.

en: From feed
ro_RO: De la alimentare

en: Open the feed URL in the browser.
ro_RO: Deschideţi URL-ul de alimentare în browser.

en: Source permalink
ro_RO: Sursă sursă

en: Go to the source website to see the original content.
ro_RO: Mergeţi la site-ul sursă pentru a vedea conţinutul original.

en: WPeMatico Summary
ro_RO: Sumar WPeMatico

en: Last five Processed Campaigns:
ro_RO: Ultimele cinci campanii procesate:

en: Go to Campaigns List
ro_RO: Deplasare la lista de campanii

en: See All
ro_RO: Vezi tot

en: Edit Campaign
ro_RO: Editare campanie

en: Fetch done in %s sec.
ro_RO: Aduce făcut în %s sec.

en: Next Scheduled Campaigns:
ro_RO: Următoarele Campanii Planificate:

en: Yes
ro_RO: da

en: Checking duplicated title '%s'
ro_RO: Verificarea duplicat titlul 'entităţile %s'

en: Download error: %s Using an alternate download method...
ro_RO: Eroare de descărcare: %s Folosind o metodă de descărcare alternativă ...

en: - WordPress 3.9 or higher needed!
ro_RO: -WordPress 3.9 sau mai mare nevoie!

en: - PHP 5.3.0 or higher needed!
ro_RO: -PHP 5.3.0 sau mai mare nevoie!

en: You are using WPeMatico Professional too old.
ro_RO: Utilizaţi WPeMatico Professional prea vechi.

en: Must install at least "WPeMatico Professional"
ro_RO: Trebuie să instalați cel puțin "WPeMatico Profesionale"

en: Go to upgrade Now
ro_RO: Mergeţi la modernizare acum

en: - WP-Cron don't working please check it!
ro_RO: -WP-Cron lucru nu vă rugăm să verificaţi-l!

en: Category Added in a WPeMatico Campaign
ro_RO: Categorie adăugată într-o campanie WPeMatico

en: You should use the Force Feed or Change User Agent features of
ro_RO: Tu ar trebui să folosească Forța Hrăni sau de a Schimba User Agent caracteristici ale

en: Feed Title:
ro_RO: Titlu alimentare:

en: Last Item Title:
ro_RO: Titlu articol ultimul:

en: Description:
ro_RO: Descriere:

en: The feed %s cannot be parsed. Simplepie said: %s
ro_RO: Feed %s nu poate fi analizat. SimplePie a spus: %s

en: Undetected
ro_RO: Nedetectat

en: Error with wp_remote_request:
ro_RO: Eroare cu wp_remote_request:

en: Error with wp_remote_get:
ro_RO: Eroare cu wp_remote_get:

en: 5 Stars Ratings on Wordpress
ro_RO: 5 stele Ratings pe Wordpress

en: [WARNING]
ro_RO: [AVERTIZARE]

en: XMLs
ro_RO: XML-uri

en: Manage XMLs
ro_RO: Gestionare XML-uri

en: URL of XML
ro_RO: URL-ul XML

en: Check data
ro_RO: Verificare date

en: Error: Empty feed URL.
ro_RO: Eroare: URL alimentare gol.

en: The file is a RSS feed that must use "Feed Fetcher" campaign type instead of XML.
ro_RO: Fișierul este un feed RSS, care trebuie să utilizați "Feed-Mailurilor de tip de campanie" în loc de XML.

en: The XML file has no data or is empty.
ro_RO: Fişierul XML nu are date sau este gol.

en: Properties
ro_RO: Proprietăţi

en: Elements of XML
ro_RO: Elemente de XML

en: Parent Element
ro_RO: Element părinte

en: Post title
ro_RO: Titlu post

en: Post content
ro_RO: Postare conţinut

en: Post permalink
ro_RO: Post-uri

en: Post date
ro_RO: Data postării

en: Post image
ro_RO: Postare imagine

en: Select a XML node.
ro_RO: Selectaţi un nod XML.

en: PHP 5.3.0 or higher needed!
ro_RO: PHP 5.3.0 sau mai mare nevoie!

en: Empty Trash
ro_RO: Gunoi gol

en: Campaigns
ro_RO: Campanii

en: Add New
ro_RO: Adăugare nou

en: Add New Campaign
ro_RO: Adăugaţi noua campanie

en: New Campaign
ro_RO: Campanie nouă

en: All Campaigns
ro_RO: Toate campaniile

en: View Campaign
ro_RO: Vizualizare campanie

en: Search Campaign
ro_RO: Campanie de căutare

en: No campaign found
ro_RO: Nicio campanie găsită

en: No Campaign found in Trash
ro_RO: Nicio campanie găsită în Coş de gunoi

en: Reset Menu Position
ro_RO: Resetare poziţie meniu

en: Activate this setting if you can't see WPeMatico menu at left under Posts menu item.
ro_RO: Activaţi această setare dacă nu puteţi vedea meniul WPeMatico la stânga sub elementul de meniu Posts.

en: See local Addons in plugin list
ro_RO: Vedeţi Adds local în lista de plug-in

en: Activate this setting if you have problems with the addons page to see them in your plugin page like any other plugin.
ro_RO: Activaţi această setare dacă aveţi probleme cu pagina de add-on-uri pentru a le vedea în pagina dumneavoastră de plugin ca orice alt plugin.

en: Hide Reviews on Settings
ro_RO: Ascundere examinări pe setări

en: Activate this setting if you don't see the WPeMatico Settings page complete or can't read externals URLs.
ro_RO: Activaţi această setare dacă nu vedeţi pagina WPeMatico Settings completă sau nu pot citi URL-uri externale.

en: If you don't see the WPeMatico Menu may be another plugin or a custom menu added by your theme are "overwritten" the WPeMatico menu position.
ro_RO: Dacă nu vedeţi WPeMatico Menu poate fi un alt plugin sau un meniu personalizat adăugat de tema dumneavoastră sunt "suprascrise" poziţia de meniu WPeMatico.

en: Click the checkbox "Reset Menu Position" to show the menu on last position in your Wordpress menu.
ro_RO: Faceţi clic pe caseta de bifare "Resetare poziţie meniu" pentru a afişa meniul pe ultima poziţie în meniul dvs. Wordpress.

en: If you can't see well the WPeMatico Settings page is probable that you are having problems to read external wordpress web pages from your server.
ro_RO: Dacă nu puteți vedea bine pagina WPeMatico Settings este probabil că aveți probleme să citiți pagini web WordPress externe de pe serverul dumneavoastră.

en: Click the checkbox "Hide Reviews on Settings" to avoid this and show just a link to Wordpress reviews page.
ro_RO: Faceţi clic pe caseta de bifare "Ascundere recenzii pe Setări" pentru a evita acest lucru şi a arăta doar o legătură la pagina de comentarii Wordpress.

en: You must click the Save Changes button at the bottom of the screen for new settings to take effect.
ro_RO: Trebuie să faceţi clic pe butonul Salvare modificări în partea de jos a ecranului pentru ca noile setări să aibă efect.

en: You cannot use this features with "Youtube Fetcher" campaign type.
ro_RO: Nu puteţi utiliza aceste caracteristici cu tipul de campanie "Youtube Fetcher".

en: Full Content Options
ro_RO: Opţiuni complete de conţinut

en: Get complete item content from the original item link
ro_RO: Obţinere conţinut articol complet din legătura articol original

en: This feature tries to get the original full article through the item link.
ro_RO: Această caracteristică încearcă să obţină articolul complet original prin link-ul de articol.

en: To get this it parses the entire content of the source webpage and strips the useless html tags.
ro_RO: Pentru a obţine acest lucru, acesta parsează întregul conţinut al paginii web sursă şi pune la punct tagurile html inutile.

en: Use cURL
ro_RO: Utilizare cURL

en: Forces to use standard PHP cURL to scratches the source webpage, before trying with file_get_contents and Wordpress functions. RECOMMENDED.
ro_RO: Forţează să folosească URL-ul PHP standard pentru a zgâriepa pagina web sursă, înainte de a încerca cu funcţiile de file_get_contents şi Wordpress. RECOMANDAT.

en: Use Open Graph for featured image
ro_RO: Utilizare grafic deschis pentru imagine caracteristică

en: Search for meta tag on source head, og:image (like facebook) to get the url of the featured image. If it is not found then search for twitter:image.
ro_RO: Cauta meta tag pe sursa head, og: image (ca facebook) pentru a obtine url-ul imaginii prezentate. Dacă nu este găsit atunci căutaţi după o imagine de tip ".

en: Add it above the content.
ro_RO: Adăugaţi-l deasupra conţinutului.

en: This allows adding the Open Graph image to the beginning of the content.
ro_RO: Aceasta permite adăugarea imaginii Open Graph la începutul conţinutului.

en: Only if no image in content.
ro_RO: Numai dacă nicio imagine nu este în conţinut.

en: Searches for multi-page articles
ro_RO: Căutări pentru articole pe mai multe pagini

en: Searches and makes an unique content for articles divided into multiples pages. The xPath for the 'next' link must be set in config file.
ro_RO: Caută şi face un conţinut unic pentru articolele împărţite în pagini multiplete. XPath pentru legătura 'next' trebuie să fie setată în fişierul config.

en: Get the Title from the source webpage
ro_RO: Obţineţi titlul de la pagina web sursă

en: Forces to use the title obtained from the full content if not blank, instead of the feed item title. This will overwrite the custom title Professional feature.
ro_RO: Forţează să utilizeze titlul obţinut din întregul conţinut dacă nu este gol, în loc de titlul articolului de alimentare. Aceasta va suprascrie caracteristica Professional title Professional.

en: Get the Date for the post from the source webpage
ro_RO: Obţine data pentru postul de la pagina web sursă

en: Forces to use the date obtained from the full content if not blank, instead of the current date. This will overwrite the feed item date feature.
ro_RO: Forţează să utilizeze data obţinută din întregul conţinut dacă nu este gol, în loc de data curentă. Aceasta va suprascrie caracteristica dată a articolului de alimentare.

en: Get the Author from the source webpage
ro_RO: Get the Author from the source page

en: Forces to use the author obtained from the full content. Will checks if the username exist. This will overwrite the author fields in campaign.
ro_RO: Forțe să folosească autorul obținut din conținutul complet. Va verifica dacă numele de utilizator există. Aceasta va suprascrie câmpurile de autor în campanie.

en: Create the Author if not exist.
ro_RO: Creaţi autorul dacă nu există.

en: Class Items
ro_RO: Articole clasă

en: Set Body
ro_RO: Setare corp

en: Set Strip
ro_RO: Setare Strip

en: FULLJS-ERROR: your lisence is have a invalid status:
ro_RO: FULLJS-ERROR: listenţa dumneavoastră are o stare invalidă:

en: FULLJS-ERROR: wp_remote_post error:
ro_RO: FULLJS-ERROR: eroare wp_remote_post:

en: File not found.
ro_RO: Fişierul nu a fost găsit.

en: Export location or file not readable
ro_RO: Export locaţie sau fişier care nu poate fi citit

en: Denied.
ro_RO: Refuzat.

en: There is no html in content.
ro_RO: Nu există niciun html în conţinut.

en: There was an error creating directory.
ro_RO: A apărut o eroare la crearea directorului.

en: There was an error copying files.
ro_RO: A existat o eroare la copierea fişierelor.

en: Can't copy files!
ro_RO: Nu se pot copia fişiere!

en: Your Custom folder stil remains inside own plugin directory. This means that your files will be replaced/deleted when update the plugin.
ro_RO: Folderul dumneavoastră personalizat stil rămâne în interiorul unui director plugin propriu. Aceasta înseamnă că fişierele dumneavoastră vor fi înlocuite/şterse la actualizarea plug-in-ului.

en: It's strongly recommended that you move your files to Wordpress uploads directory to don't loose your files later.
ro_RO: Este foarte recomandat să vă mutaţi fişierele în directorul de încărcare Wordpress pentru a nu vă pierde fişierele mai târziu.

en: Path
ro_RO: Cale

en: (Not writable)
ro_RO: (Neinscriptibil)

en: Click to edit
ro_RO: Faceţi clic pentru editare

en: Meta tag og:image not found.
ro_RO: Meta tag meta: imagine negăsită.

en: Meta tag twitter:image not found.
ro_RO: Meta tag-ul meta: nu a fost găsită imaginea.

en: Meta tag twitter:image:src not found.
ro_RO: Meta tag-ul meta :image:src nu a fost găsit.

en: Assigning original date from full article to the post.
ro_RO: Asignarea datei originale din articolul complet la post.

en: Full article date out of range.  Assigning current date to the post.
ro_RO: Articol complet dat afara din gama.  Asignarea datei curente la post.

en: Processing multipage.
ro_RO: Procesare multipagină.

en: --Failed to extract content
ro_RO: -- A eşuat extragerea conţinutului

en: --Failed to extract all parts of multi-page article, so not going to include them
ro_RO: -- Nu a reuşit să extragă toate părţile din articol multi-pagină, astfel încât să nu le includă

en: Full Content
ro_RO: Conţinut complet

en: There was an error loading file!
ro_RO: A fost un fişier de încărcare a erorii!

en: Select file to edit on right column.
ro_RO: Selectaţi fişierul de editat pe coloana din dreapta.

en: File loaded!
ro_RO: Fişier încărcat!

en: File saved!
ro_RO: Fişier salvat!

en: Type new domain name (without ".txt") and click "Save as" again!
ro_RO: Tastaţi un nume de domeniu nou (fără ". txt") şi faceţi clic pe "Salvare ca" din nou!

en: Type new domain name and click this button!
ro_RO: Tastaţi un nou nume de domeniu şi faceţi clic pe acest buton!

en: Wait... checking domain and saving...
ro_RO: Aşteptare ... verificare domeniu şi salvare ...

en: Something goes wrong! See console!
ro_RO: Ceva merge prost! Vedeţi consola!

en: Files Moved!
ro_RO: Fişiere mutate!

en: Reload the page before continue.
ro_RO: Reîncărcaţi pagina înainte de a continua.

en: Testing test_url... wait...
ro_RO: Testare test_url ... wait ...

en: Tested. See results below.
ro_RO: Testat. Vezi rezultatele de mai jos.

en: New
ro_RO: Nou

en: Field url does not match publisher
ro_RO: URL-ul câmpului nu se potriveşte cu editorul

en: Config File
ro_RO: Fişier config

en: Test Url
ro_RO: URL test

en: Save a new file with the current content.
ro_RO: Salvaţi un fişier nou cu conţinutul curent.

en: Save the content in the opened file.
ro_RO: Salvaţi conţinutul în fişierul deschis.

en: Save file
ro_RO: Salvare fişier

en: Inspect the test_url to get the right body content.
ro_RO: Inspectaţi test_url pentru a obţine conţinutul corpului corect.

en: Sample html code obtained and parsed from test_url
ro_RO: Cod html eşantion obţinut şi parsat din test_url

en: Rich text
ro_RO: Rich-text

en: Meta data
ro_RO: Metadate

en: Config Files on Folder
ro_RO: Configurare fişiere pe folder

en: Move to Uploads
ro_RO: Mutare la încărcări

en: Thanks for use and enjoy this plugin.
ro_RO: Multumesc pentru utilizare si bucuraţi-vă de acest plugin.

en: If you like it and want to thank, you can write a 5 star review on Wordpress.
ro_RO: Daca va place si vreti sa va multumesc, puteti scrie o recenzie de 5 stele pe Wordpress.

en: Domain does not exist. Please type a correct domain name without schema, ie: "etruel.com"
ro_RO: Domeniul nu există. Vă rugăm să tastaţi un nume de domeniu corect fără schemă, adică: "etruel.com "

en: File does not exist. Please type a correct domain name without schema, ie: "etruel.com".
ro_RO: Fişierul nu există. Vă rugăm să tastaţi un nume de domeniu corect fără schemă, adică: "etruel.com ".

en: Can't save file!
ro_RO: Nu se poate salva fişierul!

en: Help and Tips
ro_RO: Ajutor şi sugestii

en: How to's Full content Addon.
ro_RO: Cum să e Full content Addon.

en: Command reference
ro_RO: Referinţă comandă

en: These commands are allowed in text file to get full content.
ro_RO: Aceste comenzi sunt permise în fişierul text pentru a obţine conţinut complet.

en: XPath Tutorial
ro_RO: Îndrumar XPath

en: XPath as filesystem addressing.
ro_RO: XPath ca adresare de sistem de fişiere.

en: Go to Full Content Settings Page
ro_RO: Deplasare la pagina Setări conţinut complet

en: etruel Store
ro_RO: Magazin etruel

en: You are using WPeMatico Full Content.
ro_RO: Utilizaţi WPeMatico Full Content.

en: You are using WPeMatico Full Content, but doesn't exist class WPeMatico.
ro_RO: Utilizaţi WPeMatico Full Content, dar nu există clasa WPeMatico.

en: Something is going wrong. Contact etruel.
ro_RO: Ceva nu merge bine. Contact etruel.

en: Get Date from xml tag.
ro_RO: Obţinere Dată din tag xml.

en: Author
ro_RO: Autor

en: Use campaign Author
ro_RO: Utilizare campanie Autor

en: Use feed Author
ro_RO: Utilizare autor de alimentare

en: Select a term
ro_RO: Selectaţi un termen

en: Change Image
ro_RO: Modificare imagine

en: Open Feed advanced Options
ro_RO: Deschidere opţiuni avansate de alimentare

en: Feed Advanced Options
ro_RO: Opţiuni avansate alimentare

en: Close popup and save campaign to save the changes.
ro_RO: Închideţi campania de popup şi salvare pentru a salva modificările.

en: Is Multipage
ro_RO: Este Multipage

en: Check to use as a multipage feed.
ro_RO: Verificaţi să utilizaţi ca alimentare cu mai multe pagini.

en: This option allow to check multiple pages for feeds like
ro_RO: Această opțiune vă permite să verificați mai multe pagini pentru feed-uri ca

en: Max pages to fetch.
ro_RO: Max pagini de adus.

en: You should change the field "Max items to create on each fetch" to a value
ro_RO: Ar trebui să schimbați câmpul "Max elemente pentru a crea pe fiecare aduce" la o valoare

en: Click here to fix it automatically.
ro_RO: Faceţi clic aici pentru a-l repara automat.

en: Check to force feed.
ro_RO: Verificaţi pentru a forţa alimentarea.

en: This option allow force to use a feed with invalid mime or content.
ro_RO: Această opţiune permite forţare să utilizeze o alimentare cu misme sau conţinut invalid.

en: Feed Name:
ro_RO: Nume alimentare:

en: You can assign a name for this feed, also can be used later in the Post template as
ro_RO: Puteți atribui un nume pentru acest tip de hrană, de asemenea, poate fi folosit mai târziu în Post șablon ca

en: Check to use HTTP Cookies.
ro_RO: Verificaţi să folosiţi cookie-uri HTTP.

en: This option enables the use of HTTP Cookies
ro_RO: Această opţiune permite utilizarea cookie-urilor HTTP

en: Select User Agent:
ro_RO: Selectare agent utilizator:

en: This option allow select a different User Agent when get remote websites.
ro_RO: Această opţiune permite selectarea unui alt Agent utilizator când se obţine site-uri web la distanţă.

en: Feed Chrset.
ro_RO: Alimentare set de alimentare.

en: This option allows select and force an Input Chrset Encoding to set for this feed.
ro_RO: Această opţiune permite selectarea şi forţa unei Codare de intrare de intrare de intrare pentru a seta pentru această alimentare.

en:  Ignore Words to Tax in Settings
ro_RO:  Ignorare cuvinte la taxă în setări

en: Add more.
ro_RO: Adăugaţi mai multe.

en: Select a taxonomy
ro_RO: Selectaţi o taxonomie

en: Skip posts with words in author's name.
ro_RO: Sărire postări cu cuvinte în numele autorului.

en: Must contain
ro_RO: Trebuie să conţină

en: Words:
ro_RO: Cuvinte:

en: Cannot contain:
ro_RO: Nu poate conţine:

en: Determine what happens with duplicated image names
ro_RO: Determinaţi ce se întâmplă cu nume de imagini duplicate

en: Rename like Wordpress standards (name-1)
ro_RO: Redenumire ca standardele Wordpress (name-1)

en: Always Overwrite
ro_RO: Suprascriere întotdeauna

en: Always keep the first. Recommended.
ro_RO: Keep keep the first. Recomandat.

en: Strip the queries variables in images URls.
ro_RO: Fâşie variabilele de interogări în imagini URL-uri.

en: Check the source image to determine the extension.
ro_RO: Verificaţi imaginea sursă pentru a determina extensia.

en: Check if image has correct content.
ro_RO: Verificaţi dacă imaginea are conţinut corect.

en: Strip from content if it's not an image.
ro_RO: Benzi de conținut, dacă nu este o imagine.

en: Enable Image Renamer
ro_RO: Activare imagine Renamer

en: Rename the images to
ro_RO: Redenumiţi imaginile la

en: Don't complete the extension of the file. This field is used to change the name and remains the same extension.
ro_RO: Nu finalizaţi extensia fişierului. Acest câmp este folosit pentru a modifica numele şi rămâne aceeaşi extensie.

en: You can use %s or %s and will be replaced on uploading the image. Wordpress adds a number at the end if the image name already exists.
ro_RO: Puteți utiliza %s sau %s și va fi înlocuit la încărcarea imaginii. Wordpress adaugă un număr la sfârșitul în cazul în care imaginea nume există deja.

en: From feed items
ro_RO: Din articole de alimentare

en: Get also Images from RSS
ro_RO: Obţineţi şi imagini de la RSS

en: Also enclosure and media RSS tags.
ro_RO: De asemenea, incintă şi taguri RSS.

en: Only if no images on content.
ro_RO: Numai dacă nu există imagini pe conţinut.

en: Make featured RSS image.
ro_RO: Face imagine RSS featured.

en: From Content
ro_RO: Din Conţinut

en: Strip All Images from Content.
ro_RO: Apăsaţi Toate imaginile din Conţinut.

en: Discard the Post if NO Images in Content.
ro_RO: Renunţaţi la Poştă dacă nu există nicio imagine în Conţinut.

en: Add featured image at the beginning of the post content.
ro_RO: Adăugaţi imagine evidenţiată la începutul conţinutului postării.

en: Add filters by dimensions of images.
ro_RO: Adăugaţi filtre după dimensiuni de imagini.

en: Filter:
ro_RO: Filtru:

en: size:
ro_RO: dimensiune:

en: Parsers for Featured image
ro_RO: Parser pentru imagine Featured

en: Default Featured image if not found image on content.
ro_RO: Imagine implicită Featured dacă nu a fost găsită imaginea pe conţinut.

en: Image URL:
ro_RO: URL imagine:

en: Open Image URL in a new browser tab
ro_RO: Deschidere URL imagine într-o filă de browser nouă

en: Add Image
ro_RO: Adăugare imagine

en: Only allow first Featured image that meets the following filters.
ro_RO: Permiteţi doar prima imagine Featured care îndeplineşte următoarele filtre.

en: Upload by ranges
ro_RO: Încărcare după intervale

en: MBs per ranges
ro_RO: MB-uri per intervale

en: Determine what happens with duplicated audio names
ro_RO: Determinaţi ce se întâmplă cu nume audio duplicate

en: Strip the queries variables in audios URLs.
ro_RO: Fâşie variabilele de interogări în URL-urile audios.

en: Decode html entities in URLs.
ro_RO: Decodare entităţi html în URL-uri.

en: Follow redirections to find the audio file.
ro_RO: Urmaţi redirecţionările pentru a găsi fişierul audio.

en: Enable Audio Renamer
ro_RO: Activare audio Renamer

en: You can use %s or %s and will be replaced on uploading the audio. Wordpress adds a number at the end if the audio name already exists.
ro_RO: Puteți utiliza %s sau %s și va fi înlocuit în încărcarea audio. Wordpress adaugă un număr la sfârșitul în cazul în care audio nume există deja.

en: Get also Audios from RSS
ro_RO: Obţinere şi Audios din RSS

en: Only if no audios on content.
ro_RO: Numai dacă nu există audios pe conţinut.

en: Strip All Audios from Content.
ro_RO: Fâşie Toate Audios din Conţinut.

en: Determine what happens with duplicated video names
ro_RO: Determinaţi ce se întâmplă cu nume de video duplicate

en: Strip the queries variables in videos URLs.
ro_RO: Fâşie variabilele de interogări în URL-urile video

en: Follow redirections to find the video file.
ro_RO: Urmaţi redirecţionările pentru a găsi fişierul video.

en: Enable Video Renamer
ro_RO: Activare Video Renamer

en: You can use %s or %s and will be replaced on uploading the video. Wordpress adds a number at the end if the video name already exists.
ro_RO: Puteți utiliza %s sau %s și va fi înlocuit în încărcarea video. Wordpress adaugă un număr la sfârșitul în cazul în care videoclipul nume există deja.

en: Get also Videos from RSS
ro_RO: Obţinere şi filme din RSS

en: Only if no videos on content.
ro_RO: Numai dacă nu există videoclipuri pe conţinut.

en: Strip All Videos from Content.
ro_RO: Fâşie toate videoclipurile din Conţinut.

en: Strip HTML Tags From Title
ro_RO: Fâşie taguri HTML din titlu

en: Enable Custom Post title
ro_RO: Activare titlu Poştă personalizată

en: Custom Title for every post:
ro_RO: Titlu personalizat pentru fiecare postare:

en: You can write here the title for every post. All posts will be named with this field.
ro_RO: Puteţi scrie aici titlul pentru fiecare post. Toate postările vor fi numite cu acest câmp.

en: Now you can use
ro_RO: Acum puteți folosi

en: and
ro_RO: și

en: and will be replaced on title.
ro_RO: și va fi înlocuit în titlu.

en: If you don't use
ro_RO: Dacă nu utilizați

en: and checked the box below, by default the counter is added to end of title.
ro_RO: și-a verificat caseta de mai jos, în mod implicit contorul este adăugat la sfârșitul titlului.

en: Ex: 'New Post:
ro_RO: Ex: 'Post Nou:

en: Add an extra filter to check duplicates by Custom Post title
ro_RO: Adăugaţi un filtru suplimentar pentru a verifica duplicatele după titlul Poştă personalizată

en: Add counter to Post title
ro_RO: Adăugare numărător la titlu Post

en: Min. Counter Digits:
ro_RO: Min. Cifre numărătoare:

en: Next Number:
ro_RO: Număr următor:

en: Enable delete till the end starting from some characters
ro_RO: Activare ştergere până la sfârşit începând de la unele caractere

en: Characters of end of sentence:
ro_RO: Caractere de sfârşit de propoziţie:

en: Keep characters (Do not delete their)
ro_RO: Păstrare caractere (Nu le ştergeţi)

en: Cut at:
ro_RO: Tăiere la:

en: Letter. If greater
ro_RO: Scrisoare. Dacă mai mare

en: Words
ro_RO: Cuvinte

en: Assigning date from feed item tag.
ro_RO: Asignarea datei de la tagul articolului de alimentare.

en: Invalid Date format in feed item tag:
ro_RO: Format dată invalid în tagul articol de alimentare:

en: Flipping content paragraphs
ro_RO: Flipping conținut paragrafe

en: Processing Keyword filtering %s
ro_RO: Prelucrare de filtrare a cuvintelor Cheie %s

en: Checking KeyWords in Categories.
ro_RO: Verificare cuvinte cheie în categorii.

en: Must contain: Found a keyword. Continuing...
ro_RO: Trebuie să conţină: A găsit un cuvânt cheie. Continuarea ...

en: Skiping: Must contain: Do not found any Keyword.
ro_RO: Skiping: Trebuie să conţină: Nu a găsit niciun cuvânt cheie.

en: MC: Found!: words: "%s"
ro_RO: MC: Found!: cuvintele: "%s"

en: MC: Skiping: Not found words "%s" in content or title "%s".
ro_RO: MC: Skiping: Nu a fost găsit cuvinte "%s", în conținut sau titlul de "%s".

en: Must contain: Found regex %s. Continuing...
ro_RO: Trebuie să conțină: a Găsit regex %s. Continuarea...

en: Skiping: Must contain do not found regex %s.
ro_RO: Skiping: Trebuie să conțină nu a fost găsit regex %s.

en: Cannot contain: Do not found all keywords. Continuing...
ro_RO: Nu poate conţine: Nu găsiţi toate cuvintele cheie. Continuarea ...

en: Skiping: Cannot contain: Found all Keywords.
ro_RO: Skiping: Nu poate conţine: Găsire toate cuvintele cheie.

en: CC: Not Found!: word: "%s"
ro_RO: CC: Nu a fost Gasit!: cuvânt: "%s"

en: CC: Skiping: Found word: "%s" in content or title "%s".
ro_RO: CC: Skiping: cuvânt Găsit: "%s", în conținut sau titlul de "%s".

en: Cannot contain: Not Found regex %s. Continuing...
ro_RO: Nu poate să conțină: Nu a fost Găsit regex %s. Continuarea...

en: Skiping: Cannot contain: found regex %s.
ro_RO: Skiping: nu Pot conține: a găsit regex %s.

en: Decoding HTML entities of %s
ro_RO: Decodare entități HTML al %s

en: New SRC URL: %s
ro_RO: Noi SRC URL: %s

en: Processing Words to Taxonomies of %s
ro_RO: Cuvinte prelucrare a Taxonomii de %s

en: Found!: word %s to Term_id %s
ro_RO: Found!: cuvântul %s pentru a Term_id %s

en: Added terms of %s taxonomy:
ro_RO: Termeni adăugaţi de taxonomie %s:

en: Processing Author Filtering: Cannot be executed because the author's name is empty.
ro_RO: Procesarea filtrării autor: Nu poate fi executată deoarece numele autorului este gol.

en: Processing Author Filtering: %s
ro_RO: Prelucrare Autor Filtrare: %s

en: Author Must Contain:Found!: word %s
ro_RO: Autorul Trebuie Să Conțină:A Găsit!: cuvântul %s

en: Author Must Contain:Not Found!: word %s Continuing...
ro_RO: Autorul Trebuie Să Conțină:Nu A Fost Gasit!: cuvântul %s Continue...

en: Author Must Contain:Not Found Any Word, Skipping Post...
ro_RO: Autorul Trebuie Să Conţină: Nu A Fost Găsit Niciun Cuvânt, Sărire Post ...

en: Author Must Contain: Found regex %s.
ro_RO: Autorul Trebuie să Conțină: a Găsit regex %s.

en: Author Cannot Contain: Found!: word %s, Skipping Post...
ro_RO: Autorul Nu Poate Conține: Found!: cuvântul %s, Sărind peste Post...

en: Author Cannot Contain: Not Found!: word %s Continuing...
ro_RO: Autorul Nu Poate Conține: Not Found!: cuvântul %s Continue...

en: Author Cannot Contain: Found regex %s, Skipping Post...
ro_RO: Autorul nu Poate Conține: a Găsit regex %s, Sărind peste Post...

en: Obtaining the characters at the end of the sentence of Better Excerpt.
ro_RO: Obţinerea caracterelor la sfârşitul propoziţiei de mai bun fragment.

en: Deleting since phrase: %s till end of the line.
ro_RO: Ștergerea din fraza: %s până la capăt de linie.

en: Deleting since phrase: %s
ro_RO: Ștergerea din fraza: %s

en: Striped all %s tags from content.
ro_RO: Cu dungi de toate %s tag-uri de conținut.

en: Renamed audio %s -> %s
ro_RO: Redenumit audio %s> %s

en: Renamed video %s -> %s
ro_RO: Redenumit video %s> %s

en: Renamed image %s -> %s
ro_RO: Redenumit imaginea %s -> %s

en: Select campaigns to include.
ro_RO: Selectaţi campanii de inclus.

en: Check
ro_RO: Verificare

en: PRO Settings
ro_RO: Setări PRO

en: Deleting since word: %s.
ro_RO: Ştergere din cuvântul: %s.

en: Strip the queries variables in audios URLs
ro_RO: Fâşie variabilele de interogări în URL-urile audi

en: Cleans the queries variables in the same url of the audio before download it. Not recommended unless you have problems to get the files.
ro_RO: Curăţă variabilele de interogări în acelaşi url al audio-ului înainte de a-l descărca. Nu este recomandat decât dacă aveţi probleme pentru a obţine fişierele.

en: You can write here the new name for every audio uploaded to the posts. All audios will be renamed with this field.
ro_RO: Puteţi scrie aici noul nume pentru fiecare audio încărcat la postări. Toate audios vor fi redenumite cu acest câmp.

en: Strip All Audios from Content
ro_RO: Fâşie toate Audios din Conţinut

en: Activate this will deactivate all following options for audios.
ro_RO: Activaţi aceasta va dezactiva toate opţiunile următoare pentru audios.

en: Strip the queries variables in videos URLs
ro_RO: Fâşie variabilele de interogări în URL-uri

en: Cleans the queries variables in the same url of the video before download it. Not recommended unless you have problems to get the files.
ro_RO: Curăţă variabilele de interogări în acelaşi url al videoclipului înainte de a-l descărca. Nu este recomandat decât dacă aveţi probleme pentru a obţine fişierele.

en: You can write here the new name for every video uploaded to the posts. All videos will be renamed with this field.
ro_RO: Puteţi scrie aici noul nume pentru fiecare videoclip încărcat la postări. Toate videoclipurile vor fi redenumite cu acest câmp.

en: Strip All Videos from Content
ro_RO: Fâşie toate videoclipurile din conţinut

en: Activate this will deactivate all following options for videos.
ro_RO: Activaţi acest lucru va dezactiva toate opţiunile următoare pentru videoclipuri.

en: Use this instead of Wordpress functions to improve performance. This function uploads the file by ranges "as is" from the original to use it inside the post.
ro_RO: Utilizaţi acest lucru în loc de funcţii Wordpress pentru a îmbunătăţi performanţa. Această funcţie încarcă fişierul după intervale "aşa cum este" de la original pentru a-l utiliza în interiorul postării.

en: Complete the Random Rewrites form by adding all comma-separated words, line by line.
ro_RO: Completaţi formularul Random Rescrie prin adăugarea tuturor cuvintelor separate prin virgulă, linie după linie.

en: Insert in the form a comma-separated list of words to be used to replace.
ro_RO: Introduce în formă de o listă separată prin virgulă de cuvinte să fie folosite pentru a înlocui.

en: This list will be added to the each campaign Ramdon Rewrite list that has activated the feature.
ro_RO: Această listă va fi adăugat la fiecare campanie Ramdon Rescrie lista care a activat funcția.

en: The words will be searched line by line and, if one word is found (no matter the order in the line)
ro_RO: Cuvintele vor fi căutate linie cu linie și, dacă un cuvânt este găsit (nu contează ordinea în linie)

en: will be replaced for one of the others of the same line.
ro_RO: va fi înlocuit de unul dintre ceilalți de aceeași linie.

en: lady, woman, female, girl
ro_RO: doamna, femeie, feminin, fată

en: If the text contains the word "woman" will be replaced by "lady", "female" or "girl" randomly.
ro_RO: Dacă textul conține cuvântul "femeie" va fi înlocuit cu "doamna", "feminin" sau "fată" randomly.

en: Separated by commas
ro_RO: Separate prin virgule

en: Add rel="nofollow" to links.
ro_RO: Adăugaţi rel="nofollow " la legături.

en: This option adds the attribute rel="nofollow" to all the links obtained in the post.
ro_RO: Această opţiune adaugă atributul rel="nofollow " la toate legăturile obţinute în postare.

en: Sanitize Googlo News permalink.
ro_RO: Igienizare Googlo News.

en: Use a custom feed tag to set the date.
ro_RO: Utilizaţi un tag de alimentare personalizat pentru a seta data.

en: You can set in each campaign which feed item tag should be used to set the date of each post. The value must be compatible with the strtotime function.
ro_RO: Puteţi seta în fiecare campanie ce tag articol de alimentare ar trebui să fie folosit pentru a seta data fiecărui post. Valoarea trebuie să fie compatibilă cu funcţia strtotime.

en: Auto generate tags
ro_RO: Generare automată taguri

en: This feature try to get tags automatically from post content.
ro_RO: Această caracteristică încearcă să obţină taguri automat din conţinutul postării.

en: Use %s tags from feed if exist.
ro_RO: Utiliza %s categorie de furaje, dacă există.

en: This feature try to get tags automatically from the feed item.
ro_RO: Această caracteristică încearcă să obţină taguri automat din articolul de alimentare.

en: This feature runs before that parse the content to get the tags from the text.
ro_RO: Această caracteristică rulează înainte de a parsa conţinutul pentru a obţine tagurile din text.

en: Limit tags quantity.
ro_RO: Limitare cantitate de taguri.

en: Tags with 3 characters or less are ignored.
ro_RO: Tagurile cu 3 caractere sau mai puţin sunt ignorate.

en: Enter comma separated list of excluded Tags.
ro_RO: Introduceţi lista separată prin virgule de taguri excluse.

en: Delete all in the content AFTER a word or phrase till the end.
ro_RO: Ştergeţi tot în conţinut după un cuvânt sau o frază până la sfârşit.

en: Keep phrase
ro_RO: Păstrare frază

en: This option allows you to preserve the phrase found in the post content.
ro_RO: Această opţiune vă permite să păstraţi fraza găsită în conţinutul postării.

en: Till the end of the line
ro_RO: Până la sfârşitul liniei

en: Delete the phrase till the end of the line instead the end of the content.
ro_RO: Ştergeţi fraza până la sfârşitul liniei în loc de sfârşitul conţinutului.

en: Flip Paragraphs
ro_RO: Flip.

en: Allow flip all paragraphs of the content (%s tags), each one is replaced by the following and so on until the end of the content.
ro_RO: Permite flip toate punctele de conținut (%s tag-uri), fiecare se înlocuiește cu următorul text și așa mai departe până la sfârșitul conținutului.

en: It runs after the above strips, so first deletes what doesn't suit and then inverts the paragraphs.
ro_RO: Se execută după benzile de mai sus, deci mai întâi șterge ceea ce nu convine și apoi inversează paragrafele.

en: Activate Flip Paragraphs
ro_RO: Activare paragrafe Flip

en: All new posts fetched by the campaign will flip the first and second paragraph of the content (%s tags), each one is replaced by the other. And if the third one with the fourth one is presented as well, and so on until the end of the content.
ro_RO: Toate noile posturi preluat de campanie va răsturna primul și al doilea paragraf de conținut (%s tag-uri), fiecare dintre ele este înlocuit de celălalt. Și dacă al treilea cu al patrulea este prezentat la fel de bine, și așa mai departe până la sfârșitul conținutului.

en: Last HTML tag to remove
ro_RO: Ultimul tag HTML de înlăturat

en: Finds the tag from right to end of the content and strip it.  Works after Phrase feature above. Keep empty to ignore.
ro_RO: Găseşte tagul de la dreapta la sfârşitul conţinutului şi îl scoate.  Funcţionează după caracteristica Phase de mai sus. Păstraţi gol pentru a ignora.

en: Strip HTML Tags From Title.
ro_RO: Fâşie taguri HTML din titlu.

en: Enable Custom Post title.
ro_RO: Activaţi titlul Poştă personalizată.

en: Remove all characters after some characters or words. Separate all words with space.
ro_RO: Înlăturaţi toate caracterele după unele caractere sau cuvinte. Separaţi toate cuvintele cu spaţiu.

en: Skip posts with words in content or words not in content.
ro_RO: Săriţi postările cu cuvinte în conţinut sau cuvinte nu în conţinut.

en: Basics:
ro_RO: Elementele de bază:

en: The keyword filters allows you to skip a fetched post if it has a word in its content, title or in its source categories. Leaves empty all fields to ignore.
ro_RO: Cuvinte cheie filtre vă permite să săriți peste un preluat post, dacă acesta are un cuvânt în conținutul său, titlu sau în categoriile de surse. Frunze goale toate domeniile pentru a ignora.

en: Must Contain (Any Word): The three fields are checked and a word must be, at least, in one of them.
ro_RO: Trebuie să Conțină (Orice Cuvânt): Cele trei domenii sunt verificate și un cuvânt trebuie să fie, cel puțin, într-una din ele.

en: Must Contain (All Words): The three fields are checked at once and all the words must be in them.
ro_RO: Trebuie să Conțină (Toate Cuvinte): Cele trei domenii sunt verificate la o dată și toate cuvintele trebuie să fie în ele.

en: This allows you to skip a fetched post if it has a word in its author's name. Leaves empty all fields to ignore.
ro_RO: Acest lucru vă permite să săriți peste un preluat post, dacă acesta are un cuvânt în numele autorului său. Frunze goale toate domeniile pentru a ignora.

en: Must Contain: The author's name must have at least one of these words
ro_RO: Trebuie să Conțină: numele autorului trebuie să aibă cel puțin unul dintre aceste cuvinte

en: Example:
ro_RO: Exemplu:

en: Strip the queries variables in images URls
ro_RO: Fâşie variabilele de interogări în imagini URL-uri

en: Cleans the queries variables in the same url of the image before download it. Not recommended unless you have problems to get the files.
ro_RO: Curăţă variabilele de interogări în acelaşi url al imaginii înainte de a-l descărca. Nu este recomandat decât dacă aveţi probleme pentru a obţine fişierele.

en: Check the source image to determine the extension
ro_RO: Verificaţi imaginea sursă pentru a determina extensia

en: Cleans and puts the correct extensions to the images that are delivered through a script, avoiding the WordPress upload error: Extension not allowed. Not Recommended.
ro_RO: Curăţă şi pune extensiile corecte la imaginile care sunt livrate printr-un script, evitând eroarea de încărcare WordPress: Extensia nu este permisă. Nerecomandat.

en: Strip all images that not has a correct content, avoiding upload images that cannot be viewed.
ro_RO: Stricaţi toate imaginile care nu au un conţinut corect, evitând încărcarea imaginilor care nu pot fi vizualizate.

en: This option allows you to strip the %s tag from the content of the post if it is not an image or a CDN returns HTML code instead of the image. If this option is not checked, the image will not be uploaded but the src will be left to the original site.
ro_RO: Această opțiune vă permite să se dezbrace %s tag-ul de conținut de post, dacă acesta nu este o imagine sau un CDN returneaza cod HTML în loc de imagine. Dacă această opțiune nu este bifată, imaginea nu va fi încărcat, dar src va fi lăsat la site-ul original.

en: You can write here the new name for every image uploaded to the posts. All images will be renamed with this field.
ro_RO: Puteţi scrie aici noul nume pentru fiecare imagine încărcată la postări. Toate imaginile vor fi redenumite cu acest câmp.

en: Strip All Images from Content
ro_RO: Benzi toate imaginile din conţinut

en: Activate this will deactivate all following options for images.
ro_RO: Activaţi acest lucru va dezactiva toate opţiunile următoare pentru imagini.

en: The posts without images in content will not be added.
ro_RO: Postările fără imagini în conţinut nu vor fi adăugate.

en: This feature overwrites the option "Remove featured image from Content" of the General Settings.
ro_RO: Această caracteristică suprascrie opţiunea "Înlăturare imagine evidenţiată din Conţinut" a Setărilor generale.

en: Use this instead of Wordpress functions to improve performance. This function uploads the audios by ranges "as is" from the original to use it inside the post.
ro_RO: Utilizaţi acest lucru în loc de funcţii Wordpress pentru a îmbunătăţi performanţa. Această funcție încarcă audios prin intervalele "cum este" de la original pentru a-l utiliza în interiorul postului.

en: Use this option to convert HTML entities to their corresponding characters in the URLs of the audios files.
ro_RO: Utilizaţi această opţiune pentru a converti entităţile HTML la caracterele lor corespondente în URL-urile fişierelor audios.

en: Use this option to follow redirections to find the audio file.
ro_RO: Utilizaţi această opţiune pentru a urmări redirecţionările pentru a găsi fişierul audio.

en: Use this instead of Wordpress functions to improve performance. This function uploads the video by ranges "as is" from the original to use it inside the post.
ro_RO: Utilizaţi acest lucru în loc de funcţii Wordpress pentru a îmbunătăţi performanţa. Această funcție încarcă videoclipul după intervale "cum este" de la original pentru a-l folosi în interiorul postului.

en: Use this option to convert HTML entities to their corresponding characters in the URLs of the videos files.
ro_RO: Utilizaţi această opţiune pentru a converti entităţile HTML la caracterele lor corespondente în URL-urile fişierelor video.

en: Use this option to follow redirections to find the video file.
ro_RO: Utilizaţi această opţiune pentru a urmări redirecţionările pentru a găsi fişierul video.

en: This allow you to ignore a post if below X words or letters in content. Also allow assign a category to the post if greater than X words.
ro_RO: Aceasta vă permite să ignoraţi un post dacă sub X cuvinte sau litere în conţinut. De asemenea, permiteţi alocarea unei categorii la postare dacă este mai mare decât cuvintele X.

en: Greater than:
ro_RO: Mai mare decât:

en: You must check "Words" field if you want to count words, but the letters in the content are counted; then complete the amount to check to assign a special category.
ro_RO: Trebuie să verificați "Cuvinte" câmp dacă doriți să numere cuvintele, dar scrisorile în conținut sunt numărate; apoi completați suma pentru a verifica pentru a atribui o categorie specială.

en: Cut at:
ro_RO: Se taie la:

en: If the content is bigger than X Words, then the post is converted to text (strip all HTML tags) and cutted at X Words.	If letters are selected just cut the content at X letters without strip HTML, if is in a middle of html tag, will run a function to close the tags. First image on content will remain as featured image.
ro_RO: În cazul în care conținutul este mai mare decât X Cuvinte, atunci postul este convertit în text (benzi toate tag-uri HTML) și transata la X Cuvinte. Dacă scrisorile sunt selectate doar taie conținut la X scrisori fără bandă HTML, dacă este într-un mijloc de tag-ul html, va rula o funcție pentru a închide tag-uri. Prima imagine pe conținutul va rămâne ca imagine recomandate.

en: Less than:
ro_RO: Mai puțin decât:

en: If the content is less than X then the post is skipped.
ro_RO: În cazul în care conținutul este mai mic decât X, atunci acest post este omis.

en: Leave empty or 0 to ignore.
ro_RO: Lăsați gol sau 0 pentru a ignora.

en: Add custom fields with values as templates.
ro_RO: Adăugaţi câmpuri personalizate cu valori ca şabloane.

en: You must put the custom field name and its value in every field.
ro_RO: Trebuie să pună câmp personalizat numele și valoarea sa în orice domeniu.

en: Value:
ro_RO: Valoare:

en: You can use the same template fields like in box Post template.
ro_RO: Puteți folosi același șablon domenii, cum ar fi în cutie șablon Post.

en: Valid value tags:
ro_RO: Valoare validă tag-uri:

en: Add custom feed tags to use on template or custom fields.
ro_RO: Adăugaţi taguri de alimentare personalizate pentru a le utiliza pe şabloane sau câmpuri personalizate.

en: You must put the custom feed tag and its template variable in every field.
ro_RO: Trebuie să pună personalizat de alimentare etichetă și șablon variabilă în fiecare domeniu.

en: Feed Tag:
ro_RO: Hrana Tag:

en: If exist a tag %s you should put "yourtag"
ro_RO: Dacă există o etichetă %s tu ar trebui să pună "yourtag"

en: Template:
ro_RO: Model:

en: Import feed list.
ro_RO: Import listă de alimentări.

en: Activate Random Rewrites.
ro_RO: Activare Random Rescrie.

en: Activate Random Rewrites. Will show the form to allow add all the lines with comma-separated words to be used.
ro_RO: Activare Random Rescrie. Va afişa formularul pentru a permite adăugarea tuturor liniilor cu cuvinte separate prin virgulă care vor fi folosite.

en: Number of maximum words to replace.
ro_RO: Număr de cuvinte maxim de înlocuit.

en: Maximum number of words to be replaced in the content of each post.
ro_RO: Numărul maxim de cuvinte de înlocuit în conţinutul fiecărui post.

en: Words to Rewrite.
ro_RO: Cuvinte de rescriere.

en: Professional
ro_RO: Profesionist

en: PRO options
ro_RO: Opţiuni PRO

en: Enable "Keyword Filtering" feature
ro_RO: Activați "de Filtrare a cuvintelor Cheie" facilitate

en: If you need this feature in every campaign, you can activate here.  Not recommended if you will not use this.
ro_RO: Dacă aveţi nevoie de această facilitate, în fiecare campanie, puteţi activa aici Nu se recomandă în cazul în care nu veţi utiliza acest..

en: Enable "Word count Filters" feature
ro_RO: Permite "Word count Filtre" facilitate

en: Enable "Custom Title" feature
ro_RO: Permite "Custom Title" caracteristică

en: If you want a custom title for posts of a campaign, you can activate here.  Not recommended if you will not use this.
ro_RO: Dacă doriţi un titlu personalizat pentru postări ale unei campanii, puteţi activa aici.  Nu este recomandat dacă nu veţi utiliza acest lucru.

en: Enable "Author per feed" feature
ro_RO: Permite "Autor pe hrană" facilitate

en: This option allow you assign an author per feed when editing campaign.  If no choice any author, the campaign author will be taken.
ro_RO: Această opţiune vă permite să asignaţi un autor per alimentare când se editează campania.  Dacă nu se alege vreun autor, autorul campaniei va fi luat.

en: Enable "Import feed list" feature
ro_RO: Permite "Import lista de alimente" facilitate

en: Enable "Multipaged" feeds feature
ro_RO: Permite "Multipaged" feed-uri caracteristică

en: On campaign edit you can set the fetching process to multipaged RSS feeds. Like
ro_RO: Pe de campanie editare puteți seta preluarea procesul de multipaged RSS feed-uri. Ca

en: Enable "Auto Tags" feature.
ro_RO: Permite "Categorie Auto" facilitate.

en: This feature generate tags automatically on every post fetched, on campaign edit you can disable auto feature and manually enter a list of tags or leave empty.
ro_RO: Această caracteristică generează taguri automat pe fiecare post adus, în editare campanie puteţi dezactiva caracteristica auto şi puteţi introduce manual o listă de taguri sau lăsaţi gol.

en: Bad Tags that will be not used on all posts:
ro_RO: Bad Tag-uri care nu vor fi folosite pe toate posturile:

en: Enter comma separated list of excluded Tags in all campaigns.
ro_RO: Introduceţi lista separată prin virgule de taguri excluse în toate campaniile.

en: Enable "Custom Fields" feature.
ro_RO: Permite "Custom Fields" caracteristică.

en: Enable "Custom Feed Tags" feature.
ro_RO: Permite "flux Personalizat Tag-uri" facilitate.

en: Add custom feed tags as template tags or custom field values on every post.
ro_RO: Adăugaţi taguri de alimentare personalizate ca taguri de şablon sau valori de câmp personalizate pe fiecare post.

en: Enable "Image Filters" feature.
ro_RO: Permite "Filtre de Imagine" facilitate.

en: You can allow or skip each image in every post depends on image dimensions.
ro_RO: Puteţi să permiteţi sau să săriţi fiecare imagine în fiecare post depinde de dimensiunile imaginii.

en: Enable "Deletes till the end of the line" feature.
ro_RO: Permite "Șterge până la capăt de linie" facilitate.

en: This feature allows to delete from a word or phrase until the end of the line of a sentence.
ro_RO: Această caracteristică permite ştergerea de la un cuvânt sau frază până la sfârşitul liniei unei propoziţii.

en: Enter space separated list of characters of end of the line.
ro_RO: Introduceţi o listă separată de caractere de sfârşit a liniei.

en: Characters of end of sentence in the
ro_RO: Caractere de încheiere a pedepsei în

en: Better Excerpt Options
ro_RO: Opţiuni mai bune de fragment

en: Enable "Author Filtering" feature
ro_RO: Permite "Autor Filtrare" caracteristică

en: This is for exclude or include posts according to the authors found at posts.
ro_RO: Acest lucru este pentru a exclude sau include posturi potrivit autorilor găsit la posturi.

en: Advanced Features
ro_RO: Caracteristici avansate

en: Enable "Word 2 Taxonomy" feature
ro_RO: Permite "Cuvânt 2 Taxonomie" facilitate

en: Enable "Random Rewrites" feature
ro_RO: Permite "Random Rescrie" facilitate

en: Complete it in the
ro_RO: Completați-l în

en: Enable "Export/Import" single Campaign
ro_RO: Permite "Export/Import" Campanie single

en: Enable "PRO Settings" menu item
ro_RO: Permite "PRO Settings" din meniu

en: Select a taxonmy
ro_RO: Selectaţi o taxonmea

en: Random Rewrites
ro_RO: Random Rescrie

en: Random Rewrites Settings
ro_RO: Setări Rescrieri Random

en: Words to Rewrites:
ro_RO: Cuvinte de rescris:

en: See tips in Help tab above right.
ro_RO: Vedeţi sugestii în fila Ajutor de mai sus.

en: Enter a comma-separated list of words for rewrites use each line for different rewriting patterns.
ro_RO: Introduceţi o listă separată prin virgule de cuvinte pentru rescrieri, folosiţi fiecare linie pentru diferite tipare de rescriere.

en: Word to Taxonomy
ro_RO: Cuvânt la taxonomie

en: A error has been ocurred.
ro_RO: A fost oculată o eroare.

en: Select a post type
ro_RO: Selectaţi un tip de post

en: Post author
ro_RO: Post autor

en: Post categories
ro_RO: Categorii de post

en: The post categories of XML campaign type work with Auto categories features.
ro_RO: Categoriile de post ale tipului de campanie XML lucrează cu caracteristici de categorii Auto.

en: Post tags
ro_RO: Postare taguri

en: Post format
ro_RO: Format postare

en: Go to WPeMatico Pro Settings Page
ro_RO: Mergeţi la pagina Setări WPeMatico Pro

en: Professional Addon Updated.
ro_RO: Profesional Addon Actualizat.

en: You are using WPeMatico PRO.
ro_RO: Utilizaţi WPeMatico PRO.

en: Plugin "WPeMatico FREE must be activated!
ro_RO: Plugin "WPeMatico GRATUIT trebuie să fie activat!

en: You are using WPeMatico PRO, but doesn't exist class WPeMatico.
ro_RO: Utilizaţi WPeMatico PRO, dar nu există clasa WPeMatico.

en: Something is going wrong. May be PHP Version prior to 5.3
ro_RO: Ceva nu merge bine. Poate fi PHP Version înainte de 5.3

en: Add
ro_RO: Adauga

en:  to links.
ro_RO:  pentru link-uri.

en: Add nofollow to links in: %s
ro_RO: Adauga nofollow la link-uri în: %s

en: Export and download Campaign
ro_RO: De Export și de a descărca Campanie

en: Exporting failed, could not find the campaign:
ro_RO: Exportul a eşuat, nu a putut găsi campania:

en: Maximum stack depth exceeded
ro_RO: Depăşire maximă stivă depăşită

en: Underflow or the modes mismatch
ro_RO: Subfluxul sau nepotrivirea modurilor

en: Unexpected control character found
ro_RO: Caracter de control neaşteptat găsit

en: Syntax error, malformed JSON
ro_RO: Eroare de sintaxă, JSON malformat

en: Malformed UTF-8 characters, possibly incorrectly encoded
ro_RO: Caractere UTF-8 formatate greşit, posibil codificate incorect

en: Unknown error
ro_RO: Eroare necunoscută

en: Can't upload! Just .txt files allowed!
ro_RO: Nu pot incarca! Doar .txt fișiere permise!

en: Campaigns Imported.
ro_RO: Campanii Importate.

en: Export campaigns
ro_RO: Campanii de export

en: Initiating Random Rewrites Process.
ro_RO: Iniţierea procesului de rescriere Random.

en: Words replaced by Random Rewrites: %s.
ro_RO: Cuvinte înlocuite de Random Rescrie: %s.

en: Upload and import a Campaign
ro_RO: Încărcați și import o Campanie

en: Import campaign
ro_RO: Campanie de import

en: Parent Page
ro_RO: Pagină părinte

en: Custom Content Parsers
ro_RO: Paratori de conţinut personalizat

en: Custom Title Options
ro_RO: Opţiuni titlu personalizat

en: Keywords Filters
ro_RO: Filtre cuvinte cheie

en: Word Count Filters
ro_RO: Filtre de număr de cuvinte

en: Custom Fields
ro_RO: Câmpuri personalizate

en: Custom Feed Tags
ro_RO: Taguri alimentare personalizate

en: Filter Per Author
ro_RO: Filtru per autor

en: Cancel Import
ro_RO: Anulare import

en: Import feed list
ro_RO: Import listă de alimentări

en: Feed Tag:
ro_RO: Tag feed:

en: Template:
ro_RO: Şablon:

en: Type or paste a list of urls, authors.  When update the campaign, the list will be imported as campaign feeds
ro_RO: Tastaţi sau lipiţi o listă de url-uri, autori.  La actualizarea campaniei, lista va fi importată ca alimentări de campanie

en: Limit tags quantity to:
ro_RO: Limitaţi cantitatea de taguri la:

en: Bad Tags:
ro_RO: Taguri proaste:

en: Phrases or keywords (one per line, case-insensitive):
ro_RO: Fraze sau cuvinte cheie (una pe linie, insensibilă la majuscule):

en: Flip Paragraphs.
ro_RO: Flip Alin.

en: Activate Flip Paragraphs.
ro_RO: Activare paragrafe Flip.

en: HTML tag:
ro_RO: Tag HTML:

en: (example: div, p, span, etc.)
ro_RO: (exemplu: div, p, span, etc.)

en: This allow you to ignore a post if below X words or letters in content.  Also allow assign a category to the post if greater than X words.
ro_RO: Aceasta vă permite să ignoraţi un post dacă sub X cuvinte sau litere în conţinut.  De asemenea, permiteţi alocarea unei categorii la postare dacă este mai mare decât cuvintele X.

en: Greater than:
ro_RO: Mai mare decât:

en: words.
ro_RO: cuvinte.

en: letters.
ro_RO: litere.

en: if greater.
ro_RO: dacă mai mare.

en: Discard post is less than:
ro_RO: Renunţarea la post este mai mică decât:

en: Search in Title
ro_RO: Căutare în titlu

en: Search in Content
ro_RO: Căutare în conţinut

en: Search in Categories
ro_RO: Căutare în categorii

en: Any of these words
ro_RO: Oricare dintre aceste cuvinte

en: All of these words
ro_RO: Toate aceste cuvinte

en: Add custom feed tags to use on template or custom fields
ro_RO: Adăugaţi taguri de alimentare personalizate pentru a le utiliza pe câmpuri sau câmpuri personalizate

en: Name:
ro_RO: Nume:

en: Value:
ro_RO: Valoare:

en: Select a page
ro_RO: Selectaţi o pagină

en: Assigning author %s to %s
ro_RO: Atribuirea de autor %s pentru %s

en: Assigning Taxonomies %s
ro_RO: Atribuirea Taxonomii %s

en: Cutting the title at %s
ro_RO: Tăiere titlul la %s

en: Changing title to %s
ro_RO: Schimbarea de titlu a %s

en: Counting Words on %s
ro_RO: Cuvinte de numărare pe %s

en: Found %s words with %s letters in content.
ro_RO: Găsit %s cuvinte cu %s scrisori în conținut.

en: Skipping: %s
ro_RO: Sărind peste: %s

en: Processing Words count Filters %s
ro_RO: Procesare de Cuvinte, numărul de Filtre de %s

en: Greater than %s To Cat_id %s
ro_RO: Mai mare decât %s Pentru a Cat_id %s

en: Cutting at %s
ro_RO: Tăiere la %s

en: Strip HTML tags from title %s
ro_RO: Benzi tag-uri HTML din titlul %s

en: Adding tags from feed to post.
ro_RO: Adăugarea tagurilor de la alimentare la post.

en: Adding custom tags to post.
ro_RO: Adăugarea tagurilor personalizate pentru postare.

en: Adding tags automatically to post.
ro_RO: Adăugarea de taguri automat pentru postare.

en: Parsing Custom fields values.
ro_RO: Parsarea valorilor câmpurilor personalizate.

en: No image in content - skipping
ro_RO: Nici o imagine în conținut - sărind peste

en: Deleting image with incorrect content:
ro_RO: Ştergere imagine cu conţinut incorect:

en: Getting enclosure link: %s
ro_RO: Obţinere legătură incintă: %s

en: Enclosure type not accepted: %s
ro_RO: Tip incintă neacceptat: %s

en: Getting image tag: %s
ro_RO: Obţinere tag imagine: %s

en: Featured image from enclosure: %s
ro_RO: Imagine caracteristică din incintă: %s

en: Applying Image Filters.
ro_RO: Aplicarea filtrelor de imagine.

en: Don't works filters with:
ro_RO: Nu funcţionează filtre cu:

en: Filter:
ro_RO: Filtru:

en: Filtering Featured Image.
ro_RO: Filtrare Imagine Featured.

en: First featured image meets filters:
ro_RO: Prima imagine featured întâlneşte filtre:

en: Inserting default Image Into Post.
ro_RO: Inserare Imagine Implicită În Postare.

en: There's an error in Keyword include filter: You must check at least one search option.
ro_RO: Există o eroare în Keyword include filtru: Trebuie să verificaţi cel puţin o opţiune de căutare.

en: There's an error in Keyword exclude filter: You must check at least one search option.
ro_RO: Există o eroare în filtrul de excludere cuvânt cheie: Trebuie să verificaţi cel puţin o opţiune de căutare.

en: There's an error with the supplied RegEx expression in Keyword include filter: %s
ro_RO: Există o eroare cu expresia RegEx furnizată în Keyword include filtru: %s

en: There's an error with the supplied RegEx expression in Keyword exclude filter: %s
ro_RO: Există o eroare cu expresia RegEx furnizată în Keyword exclude filter: %s
